НАТО започва подготовка за отбранителни мерки в условията на прекратяване на Договора за ракети със среден и малък обсег (ДРСМО), но няма намерение за разполагане на нови ракети в Европа. Това подчерта генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг в навечерието на срещата на министрите на отбраната на страните-членки на Организацията на Северноатлантическия договор, която започва в сряда в Брюксел, съобщава "Фокус".

„В същото време се подготвяме за свят без ДРСМО. Ще обсъдим какви стъпки трябва да предприеме НАТО, за да се адаптира към ракетите на Русия. Но каквито и да са тези стъпки, те ще бъдат балансирани, координирани и отбранителни. Не възнамеряваме да разполагаме нови ракети в Европа", увери норвежкият политик.

Столтенберг подчерта, че министрите на отбраната на НАТО ще обсъдят „разполагането на няколко руски ракетни батальона 9M729". „Всички знаем, че договор, който се спазва само от една страна, не може да гарантира сигурността, така че САЩ, с пълната подкрепа на съюзниците си от НАТО, обявиха оттеглянето си. Това решение ще влезе в сила след шест месеца. Русия има последна възможност да действа отговорно – и ние я призоваваме да се възползва от тази възможност”, допълни генералният секретар на Алианса.

За пореден път Столтенберг увери, че „НАТО не иска нова надпревара във въоръженията. Тя не е в ничий интерес“. Норвежецът обяви, че темата за ДРСМО ще бъде обсъдена и в рамките на Мюнхенската конференция по сигурността и в рамките на директни контакти между Русия и НАТО. „Вече повдигнахме и ще продължим да повдигаме този въпрос както в рамките на Съвета Русия-НАТО, така и в преките преговори с Москва. Въпросът ще бъде обсъден и на Мюнхенската конференция, защото всички членове на Алианса разбират, че нашата сигурност е поставена под заплаха“.  


Увеличаване на разходите за отбрана

Столтенберг заяви, че увеличаването на разходите за отбрана на европейските страни-членки на НАТО и Канада, ще възлиза на 100 милиарда долара през следващата година. В същото време той отбеляза, че не всички страни от Алианса ще изпълнят ангажиментите си за увеличаване на военните разходи до 2% от БВП до 2024 г.

Засилване на ролята на НАТО след Брекзит

В допълнение, генералният секретар на НАТО заяви, че оттеглянето на Великобритания от Европейския съюз няма да промени отношенията на Лондон с отбранителния съюз на Запада, а само ще увеличи ролята на Алианса в Европа. „Брекзит ще промени отношенията между Великобритания и ЕС, но не и между Великобритания и НАТО. Напротив, ние можем да представляваме добра политическа платформа", отбеляза Столтенберг. Според генералния секретар след Брекзти, 80% от военните разходи на НАТО ще идват от държави, които не са част от
Европейския съюз.

Курсът на Украйна към НАТО

Столтенберг заяви също, че за НАТО Украйна е важен партньор. Той увери, че Алиансът ще помогне на Киев в процеса на присъединяване, който включва и борба с корупцията. „Украйна е много важен партньор. Ще продължим да й помагаме в процеса на присъединяване, включително в борбата с корупцията", подчерта генералният секретар на организацията.