Точно преди да умре, на смъртния си одър, Томас Рандъл повикал жена си (за която бил женен от 40 години), приятелите си от голф игрището и колегите си в автокъщата, в която работил.

Те се събрали, за да се сбогуват с мъжа, когото определят като един от най-милите хора, които познават. Той бил предан съпруг, добър баща, запален голфър, който винаги спазвал правилата, и имал десетки приятели, които само седмица по-късно извили пред гроба му огромна опашка, съобщава bg-voice.

През последната година ракът на белите дробове бе напреднал значително и бе отнел дори гласа му. Така всички си тръгнаха, без да узнаят, че приятелят им, с който са прекарали безброй часове, разказвайки си истории, никога не им е разказал най-голямата си тайна.

А тя е, че през последните 50 години той е бил издирван за един от най-големите банкови обири в историята на Кливланд. Мъжът избягал в Бостън и променил самоличността си. Нито жена му, нито дъщеря му знаели за мрачното му минало.

Обирът

Тед Конрад разбрал, че има проблеми в сигурността на Society National Bank в Кливланд, след като започнал работа като касиер през януари 1969 г.

Казал на приятелите си: „Мога да взема колкото си искам пари без проблем“, разказа Ръсел Меткалф, най-добрият му приятел от гимназията.

Никой обаче не му повярвал. Само ден след 20-ия си рожден ден през юли Конрад излязъл в края на работния си ден с хартиена торба, пълна с 215 000 долара (днес на стойност 1,6 млн. долара).

Липсата на парите била установена три дни по-късно. А Конрад вече бил много далеч.
 

Писма до приятелката му, с които полицията се запознала, показват, че той имал няколко спирки по пътя си, включително във Вашингтон и Лос Анджелис.

В едно от писмата най-издирваният крадец обещал, че ще се върне след 7 години, когато мине давността на престъплението му.

Няколко дни по-късно Конрад прекъснал всякакви връзки със семейството си, включително с тримата си братя и сестри. След години близките му се примирили със загубата и повярвали, че мъжът е загинал.

 Въпросът „Защо“

Защо Конрад е извършил обира е нещо, което не престава да се анализира.

„Не е било заради парите. Той искаше непрекъснато да впечатлява хората“, споделя Меткалф, негов приятел от гимназията, който си спомни, че веднъж Конрад откраднал тесте с карти само за да си докаже, че може. „Той нямаше страх“, допълни Меткалф.

Разследващите смятат, че Конрад е вдъхновен от филма „Аферата „Томас Краун“. В него се разказва за банков шеф, който превръща кражбата в игра. Конрад гледа филма най-малко шест пъти и започва да копира характера на главния герой, разказват негови приятели.

След обира, в новия си живот, Конрад се оказва в Бостън, където е заснета по-голямата част от филма. Възможно е той да е взел новото си име, Томас, от името на героя, смятат още разследващите.

Новият живот

През 1969 година крупният банков обир не привлякъл особено внимание, нацията тогава била съсредоточена върху историческия полет на „Аполо 11“ до Луната, осъществил се същата седмица.

Томас Рандъл се „родил“ през първата седмица на януари 1970 година. Тогава Конрад отишъл в офиса на администрацията за социално осигуряване в Бостън, поискал идентификационен номер под новото си име и написал, че е с две години по-възрастен.

С новата си самоличност, той успял да си отвори банкова сметка, да изтегли кредит и да създаде новия си живот.
През 70-те години Рандъл работил като инструктор по голф, давал уроци в кънтри клуба в покрайнините на Бостън, а по-късно станал и негов мениджър.
Срещнал бъдещата си съпруга скоро след пристигането си в Бостън. Двамата се оженили през 1982 година. По същото време той влязъл в автомобилния бизнес. И така 40 години.
Какво е станало с парите, не е ясно и до днес.