Русия и Турция вървят към кошмарния сценарий на Студената война, след като двама турски войници загинаха в боевете между тези две големи сили в Сирия и Анкара може да вкара САЩ в „сценарий на Трета световна война с Русия“, пише "Фокус", позовавайки се на американското списание The National Interst

Сирийският владетел Башар Асад с подкрепата на Русия вкара войските си в Идлиб, който е последната крепост на бунтовниците в Сирия.

Турция е изправена пред хуманитарна криза на границата, тъй като два милиона сирийци, които бягат от режима на Асад, няма къде да отидат, а турските войски влязоха в Идлиб, за да спрат настъплението. Сега САЩ обмислят как да отговорят на тази ескалация на напрежението.

Нова загриженост относно ролята на САЩ в този регион възникна на фона на въздушен удар от руски самолети или такива на Асад в четвъртък по време на контраофанзива на бунтовниците източно от Идлиб. В резултат на този удар двама турски войници са убити.

В отговор турските военни поискаха от САЩ да разгърнат зенитни ракетни системи и да започнат въздушни патрули в Турция, за да възпират Русия.

„Организацията на Северноатлантическия договор (НАТО) никога не се е сблъсквала със ситуация, при която военни действия с такъв интензитет се водят в непосредствена близост до границите на държава-членка“, каза последният американски посланик в Сирия Робърт Форд на пресконференция в Капитолия в четвъртък.

Перспективата за намеса на НАТО в Сирия разкри противоречията между Държавния департамент и Министерството на отбраната по задачите на САЩ в тази страна.

Държавният департамент остава най-близкият съюзник на Турция във Вашингтон, след като турската армия започна да използва руски противоракетни системи и атакува подкрепяните от американците кюрдски сили в Североизточна Сирия.

Въпреки това "водена от САЩ военна коалиция се съсредоточи върху борбата срещу „Ислямска държава“) в Източна Сирия", заяви официален говорител на силите за многонационални операции в интервю за Sky News в сряда, провеждащи операцията "Непоколебима решимост."

Полковник Майлс Кегинс нарече Идлиб „магнит за терористични групи“ и заяви, че „те представляват заплаха и опасност за цивилното население“.

„Продължаваме да призоваваме силите на поддръжниците на режима да прекратят офанзивата и да предоставят възможност за провеждане на хуманитарна операция в района“, каза той в друго изявление.

Американските военни преди това призоваха за деескалация.

„Виждаме, че руснаците и турците са близо до разширяване и засилване на конфликта в региона. Надяваме се, че те ще намерят възможност да избегнат това “, заяви Джонатан Хофман, говорител на Министерството на отбраната в сряда. „Сирия се нуждае от политическо споразумение, което да отговаря на интересите на сирийския народ.“

Откакто Асад премина в настъпление в началото на февруари, Държавният департамент стана по-активен в подкрепа на Турция и въстаниците в Идлиб.

"Ние стоим на страната на нашия съюзник Турция в НАТО ... и изцяло подкрепяме добре обоснованите действия на Турция за самозащита", заяви държавният секретар Майк Помпео, след като войските на Асад убиха няколко турски войници в Идлиб на 2 февруари.

Американският специален представител за Сирия Джеймс Джефри беше в Турция на 11 февруари, когато избухнаха сблъсъци между турски сили и привърженици на Асад в Идлиб, при което загинаха пет турски военни.

"Днес в Идлиб войниците на нашия съюзник Турция са изправени пред заплаха", обяви Джефри на турски. "Те са мъченици на бойното поле."

Два дни по-късно Джефри каза по турската телевизия, че „Русия, Иран и Асад ще седнат на масата за преговори, когато видят, че вече няма да постигнат никакъв военен успех и поради действията си ще влязат в конфликт с нас ... с израелските ВВС или с Турция “.

Освен това двама бивши ръководители на Държавния департамент в четвъртък на пресконференция в Капитолия призоваха САЩ да подкрепят Турция в нейната конфронтация с Русия.

Ваел Алзаят, който е работил с Форд и Джефри, подчерта, че в сравнение с жестокостите на Асад, „всяко действие на „Ислямска държава“ е нищо“.

Той поиска спешни действия за предоставяне на "политическа и материална подкрепа на турските войски, които понастоящем представляват последната граница на отбраната", и каза, че НАТО трябва незабавно да изпрати на Русия сигнал за недопустимост на случващото се на турската граница и да каже, че "ще защитим съюзника" ,

„Считам, че правителството на САЩ, правителствата на страните от Организацията на Северноатлантическия договор трябва да се срещнат с турското ръководство и да обсъдят създаването на зона за сигурност за сирийското цивилно население от сирийската страна на границата с Турция, заяви Форд.

"Турците могат да помогнат за създаването на зона за сигурност в Турция, но тъй като Русия е против, те се нуждаят от помощ от САЩ."

В интервю за National Interest Форд подчерта, че не призовава за разполагане на американски войски в самата Сирия и добави, че ако САЩ започнат военни въздушни патрули в Идлиб, това ще означава "сценарий за трета световна война".

Американските сили вече са разположени в Североизточна Сирия заедно кюрдските сили за борба с тероризма. Според съобщения в медиите, на 12 февруари по време на сблъсъци с привържениците на Асад те убиха местен жител, а в сряда почти изтласкаха руска военна машина от пътя.

„Целта на коалицията е деескалиране и предотвратяване на случайни сблъсъци с други сили, действащи в Североизточна Сирия“, заяви Кегинс след инцидента в сряда.