NI разказа за кошмара на ВМС на САЩ — руския флот с "Циркони" на борда
Американският флот очевидно не е доволен от сценария, при който всеки руски надводен кораб получава на свое разположение хиперзвукови противокорабни ракети от класа „Циркон“, пише The National Interest.
Според списанието, с помощта на такива средства и с малко късмет дори малък ракетен катер ще може да потопи американски базисни кораби. Такива оръжия обаче ще бъдат силно зависими от сензорите и радарите - там, където САЩ ще имат предимство.
Един от сценариите, които ВМФ на САЩ би предпочел да не обмисля е: всеки руски надводен кораб има хиперзвукови противокорабни ракети на борда, пише The National Interest, цитирано от "Поглед инфо".
През последните няколко месеца обаче се случиха две интересни събития. Първо, през януари 2020 г. Русия проведе първата си стрелба от надводен кораб с използване на ракета „Циркон“. Фрегатата от проект 22350 „Адмирал Горшков“ изстреля ракета от този тип от Баренцово море по наземна цел на военен полигон.
Второ, месец преди тези изпитания, през декември 2019 г., ръководителят на Обединената корабостроителна корпорация Алексей Рахманов заяви, че всички нови руски военни кораби ще могат да изстрелват хиперзвукови ракети, включително семействата „Циркон“ и „Калибър“. В същото време, според него, преоборудването на корабите, които вече са в бойния състав на ВМС с нови ракети, няма да бъде "много скъпа тема".
Ракетите "Циркон" до голяма степен се превърнаха в "плашило", отбелязва The National Interest. Според докладите те имат обхват от 1000 км и могат да ускоряват до скорост 8 или 9 Маха. Заплахата от „Циркон“ беше достатъчно висока, за да може Великобритания да се разтревожи, че противоракетната отбрана на новия й самолетоносач от типа Queen Elizabeth не може да спре руските хиперзвукови противокорабни ракети.
Русия и СССР никога всъщност не са се опитвали да се конкурират със САЩ по отношение на изграждането на базисни кораби като самолетоносачи.
В момента обаче руският флот разполага с приблизително 30 есминци и фрегати, 50 корвети и 30 малки ракетни кораба. Със съоръжения като „Циркон“ на такива кораби 500-тонният катер „Тарантула“ теоретично би могъл да потопи американски крайцер или дори самолетоносач.
Въпреки това руският флот има голям проблем: дори най-бързите и далечни ракети са неефективни, ако не могат да открият целта. 500-тонният кораб, който се опитва да потопи американски базисен кораб, ще бъде размазан като тънък слой върху водата, преди да може да стреля. Във всеки случай това ще изглежда като морски бой (вид игра – бел. пр.), ако корабът няма датчици за далечни разстояния, които надвишават аналозите на противника.
В областта на насочването и координацията САЩ имат значително предимство. Като се има предвид, че САЩ разработват собствени хиперзвукови ракети, оцеляемостта на руските кораби ще бъде значително намалена.
В тясното водно пространство близо до руския бряг и с подкрепата на наземни радари и самолети, корабите с „Цирконите“ на борда могат да покажат отлични резултати, посочва списанието. В Северния Атлантически океан обаче ситуацията ще изглежда много по-различно.
„Циркон“ и неговото семейство са смъртоносен инструмент (или евентуално смъртоносен, защото все още не са били използвани в битка). Но е трудно да го наречем чудо-оръжие", обобщава The National Interest.
Последвайте ни
9 Коментара: