Покрай сложните външнополитически предизвикателства, президентът на САЩ Джо Байдън е бил принуден да се бори  с различията в западния алианс. В този процес Байдън при закрити врата е коментирал някои особености на хората, замесени в кризата, съобщава Телеграф.

Личните описания на президента за някои от неговите колеги предлагат прозорец към мисленето му за някои от духащите насреща му ветрове, с които се сблъсква, докато се опитва да постигне общ международен отговор на потенциалната руска агресия към Украйна.

Според хората, които са чули коментарите му, част от наблюденията му са, че когато се оглежда в Европа, открива малко познати лица.

Германският канцлер Олаф Шолц не е Ангела Меркел, е казал Байдън, без да става ясно какво е имал предвид. Описал поведението на британския министър-председател Борис Джонсън като буйно. А френският президент Еманюел Макрон, както е казал Байдън, иска да бъде Шарл дьо Гол.

Що се отнася до руския президент Владимир Путин, Байдън го е описал като "момче с ядрени оръжия и без приятели".

Това е необичайна позиция за Байдън, който е водеща фигура в американската външна политика от близо половин век и често се опира на взаимоотношенията при уреждането на дипломатически въпроси. Всъщност единственият световен лидер в центъра на кризата в Украйна, с когото Байдън познава, е Путин.

Усилията на Байдън да координира единен отговор на Русия се усложняват от разногласията между страните от НАТО относно начина, по който възприемат заплахата, която представлява Москва.

Путин смая Макрон с руска поговорка: Харесва ли ти, или не - търпи, красавице моя

Германия, например, се противопостави на призивите на Украйна и други европейски държави да спре газопровода "Северен поток 2", който ще доставя природен газ от Русия. В понеделник, след среща с Байдън в Белия дом, Шолц отново отказа да даде това публично обещание.

Франция настоява ЕС, от който Обединеното кралство вече не е част, а не НАТО, да бъде водещият форум за преговори с Русия. Междувременно източноевропейските правителства се обявиха за по-строга позиция спрямо Русия и повече оръжия за Украйна.

Тези и други напречни течения не бяха толкова ясно изразени дори преди осем години, когато Русия нахлу в Украйна, казват експерти.