Нобеловият лауреат не може да отиде да получи наградата - няма паспорт

https://blitz.bg/svyat/nobeloviyat-laureat-ne-mozhe-da-otide-da-poluchi-nagradata-nyama-pasport_news17595.html Blitz.bg

Лауреатът на Нобелова награда за физика за 2008 г. Тошихиде Маскава няма да може да присъства на официалната церемония по връчването на наградите, която ще се състои на 10 декември в Стокхолм, съобщи АФП.

В родината си нобеловият лауреат е известен с това, че не обича да пътува. На конференции и за връчването на различни награди заминава обикновено неговият приятел Макото Кобаяши, който тази година си подели с Маскава половината от Нобеловата награда. Освен това съпругата на Маскава казва, че той няма паспорт, какъвто му е необходим, за да пътува извън Япония. Тошихиде Маскава е роден в Япония през 1940 г. През 1962 г. завършва университета в Нагоя. В момента е професор в университета Киото Санге и е почетен професор на университета в Киото. Заедно с Макото Кобаяши и Йоичиро Намбу той си подели Нобеловата награда за физика за 2008 г. Кобаяши и Маскава получиха наградата за описанието на механизма за нарушаване на симетрията при слабо взаимодействие, припомня ЛентаРу. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай