Вътрешен полет на авиокомпания All Nippon Airways (ANA) в Япония се е върнал на летището на излитане, след като по време на полета е била регистрирана пукнатина на прозореца на пилотската кабина, съобщава BBC.  

Пукнатината се е появила в най-външния от четирите слоя на прозореца около пилотската кабина. Инцидентът не е бил сериозен, но ако не е бил отстранен, е можело да бъде "доста опасен", заяви авиационен експерт. Няма пострадали хора на борда.

Кошмарен полет: Самолет без прозорец и стена кацна аварийно във... ВИДЕО

Полет NH1182 на ANA е летял от град Сапоро в Хокайдо за Тояма, на главния японски остров Хоншу. 

Самолетът, Boeing 737, се приземи обратно на летище New Chitose в Сапоро. Говорител на ANA, най-големия японски превозвач, заяви, че пукнатината е била открита, когато полетът е преминавал над Хакодате.

"Пукнатината не е нещо, което да е повлияло на управлението на полета или на повишаването на налягането", каза говорителят.

Самолетът се връща на летището, където е извършено безопасно кацане.

Авиационният експерт Джон Стрикланд заяви, че причината за пукнатината все още не е известна. 

"Такива неща се случват понякога, нещо може да е ударило прозореца, например птица, голяма градушка, не е нещо нечувано.

От време на време може да се получи и фрактура от стрес, от износване", добави той и уточни, че "това е много рядко".

Той заяви, че авиокомпанията ще трябва да смени цялото стъкло, а не само счупения слой, за да се увери, че самолетът е напълно безопасен, уточнява bTV.

"Това е малко като тройно остъкляване, всичко трябва да е непокътнато", каза той и допълни: 

"Такива неща се случват, невъзможно е да се определи колко често, но те могат да бъдат доста опасни, ако не бъдат поправени".

На борда е имало 59 пътници и шестима членове на екипажа. За пътниците са организирани алтернативни полети.

Това е вторият инцидент, свързан със самолет модел Boeing 737 в рамките на няколко седмици. Полетът на ANA обаче не е бил един от самолетите 737 MAX 9 на Boeing, а по-ранна версия, която "в никакъв случай не е била стара", заяви Стрикланд. 

Всички самолети Боинг 737-9 бяха спрени от американския авиационен регулатор FAA, след като миналата седмица самолет на Alaska Airlines претърпя инцидент, при който панел на кабината падна от новия самолет във въздуха, оставяйки зееща дупка в страничната част на фюзелажа.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук