Нов закон позволява на Меркел да си смени името! От началото на ноември канцлерът може да се прекръсти на...
Това правило обаче няма да важи за собствените имена, изписвани с тире. Така например федералният министър на труда Волфганг-Хубертус Хайл може да се представя като Хубертус само в частния живот. За сметка на това в Голямата коалиция, която управлява в Берлин има достатъчно други министри, които могат да сменят имената си – Урсула Гертруд фон дер Лайен (министър на отбраната), Йенс Георг Шпан (министър на здравеопазването), Хорст Лоренц Зеехофер (министър на вътрешните работи), Хайко Йозеф Маас (министър на външните работи), както и лидерката на социалдемократическата партия Андреа Мария Налес.
Но едва ли желанията на всички тези представители на коалицията, станала известна като Гроко (от нем. - Große Koalition) изобщо си мислеха за смяна на имената в неделния ден, когато в една от най-развитите икономически провинции на Германия - Хесен се провеждаха ключови регионални избори и според голяма част от коментаторите залогът бе не за имената, а за политическото бъдеще на членовете на Гроко. Изборите за регионален парламент (ландтаг) в провинцията, която включва и Франкфурт - финансовия център на Германия, се проведоха на фона на намаляващата подкрепа за управляващите партии и силното напрежение в коалиционното федерално правителство.
Очакваше се консервативният Християндемократически съюз (ХДС) на Меркел да събере най-много гласове, но да понесе значителна загуба спрямо предишните избори от 2013 година - последните проучвания на общественото мнение отбелязваха едва 26% подкрепа за християндемократите. На второ място се предвиждаше да излязат Германската социалдемократическа партия с 25% или "Зелените" с 22%. Според прогнозите крайнодясната Алтернатива за Германия (АзГ) трябваше да преодолее 5-процентовия праг за влизане в ландтага (с 11-14%) и така вече да има представители във всички местни парламенти в страната.
Регионалното правителство, оглавено от премиера Фолкер Буфие, до момента бе съставено от ХДС и Зелените, като въпросът бе дали гласовете, които те ще получат на неделните избори, ще са достатъчни, за да останат на власт още един мандат.
Социолозите посочваха, че като цяло изборите очертават загуба за традиционните партии и могат да се отразят отрицателно на работата на федералното правителство. Канцлерът Меркел изглежда предвиждаше лош резултат, след като призова да не се правят изводи на национално равнище от тези избори. Изборите в Бавария разклатиха позициите й, а резултатът от Хесен може да се превърне в нокаут за канцлера (това би означавало, че може да загуби лидерския пост в партията си на конгреса през декември) и цялата управляваща Гроко – подкрепата за партиите в нея постоянно пада (според актуалните проучвания, ако изборите за Бундестаг бяха сега, блокът ХДС/ХСС и ГСДП биха спечелили съответно 26% и 15%).
Последвайте ни
0 Коментара: