Беларус ще окаже военна помощ на своите съюзници в случай на агресия срещу тях. Това се казва в новата военна доктрина на републиката, приета от Всебеларуското народно събрание.

Беларус официално предписа в новата военна доктрина предоставянето на военна помощ на съюзниците, ако срещу тях бъде проявена агресия от неприятелски държави.

В същото време Минск си запазва правото да използва всички сили и средства, налични в арсенала на републиката, при нападение срещу съюзната държава на Русия и Беларус.

В този случай атака срещу Русия или Беларус ще се счита за атака срещу цялата съюзна държава. Подобна е ситуацията и с ОДКС, където агресия срещу една от страните-членки на договора ще се счита за нападение срещу всички страни от ОДКС.

Република Беларус счита за възможно предоставянето на военна помощ на приятелски държави въз основа на двустранни и многостранни международни договори на Република Беларус, включително изпращане на военни контингенти за участие в съответните дейности за поддържане на международния мир и сигурност - пише в документа.

Минск също не изключва въвличането на републиката във въоръжен конфликт поради агресивната политика на Полша и балтийските страни, намесващи се във вътрешните работи на Беларус.

В документа се отбелязва, че Беларус може да бъде въвлечена в международен военен конфликт със страни от НАТО, но също така е готова за диалог с Алианса, ако военният блок избере мирен път.

Новата военна доктрина на Беларус класифицира разполагането на ядрени, биологични оръжия и други видове оръжия за масово унищожение на територията на съседни държави, които преследват неприятелска политика срещу Минск като основна външна военна заплаха.

В документа се уточнява, че заплахите означават не само наличието на такива оръжия сред съседите, но и производството им или техни компоненти в граничните райони.

Беларус също следи отблизо военната дейност близо до границите си, включително прегрупирането и разполагането на войски, особено тези в повишена готовност и действащи в нарушение на международните договори, които контролират военните действия. 

По-рано обаче в Полша предложиха да разположат ядрени оръжия на територията на страната в отговор на появата на такива в Беларус.

Освен това в доктрината се посочват заплахите, свързани с възможното проникване на незаконни въоръжени групировки в Беларус или действията на редовни войски на други държави под прикритието на такива.

В списъка на военните опасности е включен и вътрешен въоръжен конфликт на териториите на съюзници и съседни държави, който може да прерасне в международен конфликт.

Минск изразява загриженост за възможни информационни и технически въздействия върху критично важни обекти от своята инфраструктура, като смята това за форма на скрита агресия.