Побоища, репресии, мизерия: Страховитият доклад за политическите затворници в Беларус
Беларус започна жестоки репресии срещу опозицията, след като в цялата страна избухнаха масови протести след изборите през август 2020 г., чиито спорни резултати дадоха на авторитарния президент Александър Лукашенко шести мандат
Близо 100 политически затворници в Беларус, лишени от свобода като част от суровите репресии срещу инакомислието, имат сериозни медицински проблеми и може да са на косъм от смъртта.
За това алармира беларуската правозащитна организация „Вясна“, предаде Асошиейтед прес.
„Вясна“, чийто основател и носител на Нобелова награда за мир Алес Бяляцки също е зад решетките, изброява поименно 93 затворници, чието състояние буди особена загриженост. Тези лишени от свобода опозиционери страдат от рак, сърдечни заболявания и други болести, но състоянието им не е взимано под внимание.
„Когато си в затвора, всяка болест се развива по-бързо, предвид липсата на квалифицирана медицинска помощ“, каза представителят на „Вясна“ Павел Сапелка.
"Това се влияе от условията, в които е поставен задържаният – липса на чист въздух, недоброкачествена храна, постоянен психологически натиск и стрес."
Беларус започна жестоки репресии срещу опозицията, след като в цялата страна избухнаха масови протести след изборите през август 2020 г., чиито спорни резултати дадоха на авторитарния президент Александър Лукашенко шести мандат.
Правозащитниците оценяват, че около 35 000 души са били задържани при репресиите, а много от тях са били бити от полицията. Всички изявени опозиционери са хвърлени в затвора или са избягали от страната.
"Вясна" заявява, че понастоящем повече от 1400 политически затворници са зад решетките.
Сред случаите, цитирани от „Весна“ в доклада, е този на Мария Колесникова, която беше един от най-изявените лидери на следизборните протести. Тя претърпя коремна операция, но бързо беше транспортирана обратно в затвора.
„Вясна“ каза, че храната, която й дават, не е съобразена със състоянието й, а разследване на организацията е установило, че Колесникова била бита преди да бъде хоспитализирана.
Други случаи, които групата е включила в доклада, са на 19-годишния Микита Залатару, на когото се твърди, че са му отказани хапчета за контрол на епилепсията му, и Йохен Баруски, който казал на семейството си, докато бил болен, че „вероятно просто ще умра тук“.
Последвайте ни
0 Коментара: