Прахосник, който харчи като за последно, ограбвайки свръх богатата си държавица, управлявана от него без да има каквато и да е официална опозиция и въобще без някой да може да му каже „Гък!“ за разточителните, често безразсъдни разходи - такъв е владетелят на княжество Монако Албер II според авторитетния френски всекидневник „Льо Монд“, пише в. Труд бг.

Авторите на публикуваното в четири последователни броя просторно разследване Жерар Даве и Фабрис Лом основават твърденията си върху записките в няколко тетрадки на бившия личен иконом, счетоводител и ковчежник на монарха на миниатюрната страна - Клод Палмеро, който е изгонен в средата на миналата година уж за корупция и далавери с бизнес-конкуренти на коронованата глава.

Но по собствените му думи, Палмеро е бил принуден да подаде оставка след двайсет години вярна служба, просто защото бил станал неудобен на принца и неговата рода с постоянните си забележки да не харчат повече от позволеното им от законите на княжество, както и с нежеланието си да бъде и занапред „поставено лице“ в безбройните имотни сделки на монарха.

Като за да повярват на Палмеро и да публикуват безмилостния компромат за замитаните постоянно под килима от Албер II присвоявания на обществени средства, журналистите от парижкия всекидневник разговарят в течение на няколко месеца както с негови приближени, адвокати, сътрудници и прислужници, така също и с негови поданици, критично настроени към управлението и предприемачедските му инициативи.

През 2001 г., когато постъпва на работа в двореца на владетеля на Монако, Клод Палмеро е един от най-търсените експерт-счетоводители по френския Лазурен бряг с многобройни клиенти, осигуряващи му на година повече от милион евро чисти приходи.

На практика одиторът с кантора от над 50 асистенти е съблазнен да заеме мястото на излезлия в пенсия негов баща, който е бил дълги години финансист на тогавашния принц Рение III, като отначало ангажиментите му не излизат от очертаното от таткото русло.

Особено в частта „разходи“, където „Палмеро Старши“ и застаряващият владетел са действали винаги на ръба на закона, но без да го престъпват, тоест уважавайки нормативните актове на местния държавен съвет и данъчния кодекс на прегърнатото от Франция княжество.

Но през 2005 г. Рение III напуска този свят, наследява го синът му Албер, който веднага стоварва върху Клод Палмеро решаването на един от големите си проблеми - финансовото осигуряване на неговите две незаконни деца.

Това са родената през 1992 г. след лятна закачка с калифорнийската сервитьорка Тамара Ротоло дъщеря Джазмин Грейс Грималди и синът Александр Косте Грималди от цветнокожата стюардеса на „Ер Франс“ от Того - Никол Косте.

Бащата Рение III изобщо не искал да чуе за „копелетата“ на сина си, постоянно го хокал за безотговорните му плейбойски набези и ето защо децата са признати официално чак след смъртта на стария монарх - през 2005 и 2006 г.

И поради опасенията си че, както синът, така и дъщерята, могат да предявят претенции към трона, Албер II предпочита да парира подобни щения още в зародиш с много пари.

Които обаче принцът изглежда не желае да извади от личните си сметки с над половин милиард долара по онова време и ето защо кара Палмеро да разкрие явни и тайни, но добре „легендирани“ фондове със средства от бюджета на най-богатата в света микро-държава.

И Джазмин Грейс започва да получава от тези малко или много „черни касички“ месечна издръжка от 26 500 евро, увеличавани всяка година с процента на инфлацията, плюс 5000 евро за честване на рождения ден, а когато става пълнолетна - икономът u купува апартамент в Нюю Йорк на негово име за 3 млн. евро.

Мулатчето Александър Грималди пък се радва на малко по-голяма месечна издръжка от тази на сестрата, но особено „хищна“ според записките на Палмеро се оказва неговата майка Никол.

Ами освен скъпарско жилище в баровски квартал на Лондон, тя си осигурява от бездънните тайни фондове на принца и инвестиция от 1 млн. паунда за разкриване на моден бутик в центъра на английската столица и след като бизнесът u потръгва, тя е подпомаган редовно със стотици хиляди паунда.

Изключително много английски пари плаща икономът и за застраховки срещу отвличането на сина Александър, за прислуга на него и майка му, за технте зимни и летни ваканции само по ВИП-дестинации.

Експлозивното съдържание на тетрадките на Клод Палмеро за превърнатото от Албер II в банкомат княжество продължава с волните харчове на неговите сестри - принцесите Каролина и Стефани, на техните деца, племенници и т. н. Ами разходите на двете превишават многократно полагащото им се според перата на бюджета средства за заплата-издръжка, като принцът въобще не се вслушва в призивите на иконома за ограничаване на безмилостното пръскане от принцесите на купища пари.

По принцип Каролина и Стефани имат право на годишна „дотация“ между 200 и 300 хил. евро, но само през 2016 г. гушкат съответно 175 и 140 хил. евро над полагащата им се „порция“, а през 2023 г. според записките на Палмеро те са получили за издръжката си сътветно 900 и 800 хил. евро.

Осебено потресаващ за експерт-счетоводителя е разходът от 30 млн. евро за апартамент в Париж на Стефани, който също е купен на негово име пак с държавни средства.

На всичко отгоре за сметка на държавицата са също така стотиците хиляди евро, пръскани за закупуване на луксозни автомобили, с които двете знатни дами да джиткат насам-натам, за заплати на техния обслужващ персонал, за тоалети, за ваканции в баровски курорти и т. н.

А що се отнася до децата им, то с особено широки пръсти се оказва дъщерята на Каролина - Шарлот Казираги, която живее в Париж в купен пак на името на Палмеро апартамент за 5 млн. евро и редовно ръси вуйчо си с... пет-шестцифрени суми.

Брат u пък Пиер Казираги се впуска, пак за сметка на бюджета, в рискови лични инвестиции в Предприятието за жилищно и обществено строителство на Монако. Икономът предупреждава принца за това, но получава само краткото разпореждане: „Реши проблема!“ За разходите, разбира се.

Но според Клод Палмеро истинската „Напаст Божия“ за трезора на княжеството се оказва южноафриканската плувкиня Шарлен Уитсток, за която Албер II се жени през 2011 г. Счетоводителят моли работодателя си още в началото на връзката му с новата тръпка, поне с нея харчовете да бъдат в рамките на закона и за негова лична сметка, като принцът се съгласява.

Но когато се сгодява за Шарлен, връчвайки u пръстен за няколкостотин хиляди евро, Албер II въобще не се свени да занесе на Палмеро фактурата за скъпото бижу, карайки го да я осребри с държавни пари.

Същото се случва и през 2015 г. няколко месеца след раждането на близнаците Жак и Габриела, когато принцът прекарва и 683-те хиляди евро разходи по кръщението им за сметка на хазната.

В началото съпругата на суверена получава „дотация“ от 700 хил. евро на година, но пръска двойно поовече, като често си иска и пари в брой - най-голямата сума, регистрирна в тетрадките на счетоводителя, е от 77 хил. безотчетни евра, получени през 2016 г.

А през 2019 г. Палмеро прави извода, че за осем години принцеса Шарлен е получила по закон 7,5 млн. евро за издръжка и свързани с короната разходи, но тя е пръснала двойно повече - 15 млн. евро! И на следващата година, когато вече получава официално 1,5 млн. евро „дотация“ за година, тя си иска още 200 хил. евро „на черно“ за дребни харчове.

Пак от хазната чрез заформените нарочни фондове са платени и 300 хил. евро на нейния брат Гарет, с които той си купува нов апартамент. Огромни са харчовете по деветимата лични прислужници на принцесата, две трети от които според Палмеро са напълно излишни, по вилите на о. Корсика, наемани за нейните летни почивки и т. н.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук