Двата сателита-близнаци от новата мисия на НАСА за наблюдение на климата са почти готови за работа. Космическата агенция съобщи, че лазерите им вече са активирани успешно и работят според очакванията.

Мисията Gravity Recovery and Climate Experiment Follow-On (GRACE-FO) представлява продължение на предишен сходен проект. Сега той е надграден с два сателита от ново поколение, които ще използват лазери, за да са значително по-прецизни в наблюденията и данните, които събират.

Сателитите бяха изведени в орбита на 22-ри май т.г. с ракета на SpaceX. Те ще следят промените в нивото на водата върху повърхността на планетата, както и топенето на ледените шапки. За целта сателитите ще измерват промените в гравитационното привличане от Земята към самите тях.

Двата сателита ще са свързани чрез лазери, които ще следят и най-малките промени в позицията между двата апарата. Всичко това ще позволи на учените да следят с точност промените в гравитацията не само в различни времеви периоди, но и над различните региони на Земята. Събраната информация ще дава представа дори за движението на магмата под земната кора. По този начин учените ще могат да следят промените в климата и земните процеси в почти реално време.

Лазерната система все още е експериментална. Затова сателитите имат и класическа, вече използвана, система чрез микровълни. Целта на новите сателити е не само да дават повече информация на учените, но и да усъвършенстват технологията, за да може тя да се използва и за още по-сложни бъдещи мисии.

"Фактът, че лазерите трябва да се насочват към дупка с размер на монета на разстояние 220 км. докато обикалят земята с над 25 700 км/ч и успяха да се свържат от първия опит, прави тази технология още по-впечатляваща", казва Кирк Макензи, от екипа на проекта.

Технологията се разработва вече около 10 години и за пръв път се прилага между два космически апарата в реални условия. Учените ще прекарат следващите няколко седмици в тестове и допълнителна настройка на сателитите, за да се уверят, че всичко е наред и правилно разбират получените от тях данни. След това сателитите започват и официалната част от мисията си.