За първи път от времето на войната в Афганистан руските военни влязоха в открито противоборство с въстанически сили, обучени от ЦРУ, пише The New York Times. Но ако тогава такива сили доминираха в Афганистан, то сега в Сирия ситуацията е противоположна. Затова успешните действия на Русия подтикват Вашингтон да отиде към сътрудничество с Москва.
Изданието припомня, че преди година под натиска на хиляди бунтовници сирийската армия предаваше своите позиции, оставяйки дори територии, считани за бастиони на Башар Асад. Настъплението е поддържано от ЦРУ, осигуряващо противотанкови ракети. Дойдоха обаче руснаците и метежниците започнаха да отстъпват, пише The New York Times.

Реагирайки на руската военна операция, ЦРУ усили своята подкрепа за бунтовниците, осигурявайки доставката на още няколко стотици допълнителни противотанкови ракети, но и това не помогна.

„Русия победи” – цитира вестникът думи на политолога Майкъл Кофман от Международния център „Удроу Уилсън”.

The New York Times отбелязва, че успешната стратегия на Москва в региона принуждава администрацията на Барак Обама да установи диалог с Владимир Путин.

Анализирайки причините за военните успехи на Кремъл в Сирия, бившият американски военен разузнавач Джефри Уайт отбелязва, че Русия изгради в Сирия мощна разузнавателна мрежа и получава по-пълна информация за позициите на джихадистите. Това позволи концентрирането върху конкретни цели и осъществяване на пределно ефективни бомбардировки.

Трябва да се признае, че много от задачите, поставени от Путин преди старта на военната операция в Сирия през септември миналата година, сега са постигнати, отбелязва The New York Times.

„Путин достигна много основни цели – подкрепи правителството на Асад, запази достъпа до морската база в Средиземноморието и използва Сирия като полигон за изпитания на авангардни руски технологии” – обобщава публикацията.

Превод и редакция: БЛИЦ