Броят на непридружените деца-мигранти, прекосяващи акваторията на Средиземно море при изключителен риск, се е увеличил повече от два пъти през тази година, сочат нови данни на Световната организация за закрила на децата - УНИЦЕФ към ООН. Те са поместени в доклад на организацията със заглавие "Опасност на всяка крачка”.

Според данните в него 9 от всеки 10 деца, пристигащи в Италия, са непридружени непълнолетни. Общо над 7000 такива подрастващи са пристигнали в Европа през първите 5 месеца на годината.

Причината за големия брой на децата-мигранти все още не е ясна, заяви Сара Кроу от УНИЦЕФ при представянето на доклада в Женева.

От януари 2589 човека са загинали в опита си да прекосят Средиземно море и много от тях са деца, гласят данни на Международната организация за миграция (МОМ). За цялата минала година тези нещастни случаи бяха 3770.

Непридружените и разделени от семействата си деца са в особен риск от посегателства и експлоатация - основно от трафикантите, на които разчитат, за да стигнат до Европа, докладват още от УНИЦЕФ.

"Почти всяко дете, което пристигне на италианските острови Лампедуса или Сицилия, има разтърсваща история”, се посочва в документа. Момичета и момчета наравно стават жертви на сексуално насилие и принудителна проституция. Някои от момичетата пристигали в Европа и бременни.

"Никога не бива да забравяме, че децата-мигранти са преди всичко деца, които не носят отговорност за страданията си и имат пълно право на по-добър живот”, заяви Мари-Пиер Поарие, специален координатор на УНИЦЕФ за миграционната криза в Европа.

Очаква се с идването на лятото в Европа броя на рискуващите преминаване през морето от Африка и Близкия изток отново да расте. В момента има 235 000 бежанци в Либия и още 956 000 в субсахарските страни. В доклада се предупреждава, че много о тях, ако не и всичките, се надяват да стигнат до Европа.

 

"Децата-мигранти са преминали през война, преследвания, мизерия и отвратителни пътешествия. Дори когато стигнат до дестинацията си, те все още имат нужда от защита, образование, здравеопазване и консултации. Трябва да бъдем на тяхна страна”, призовават от УНИЦЕФ.