Вашингтон и неговите съюзници от НАТО трябва да се възползват от шанса да подобрят отношенията с Русия, заяви американският президент Барак Обама.
Според Обама първите му разговори с руския президент Дмитрий Медведев преди срещата на високо равнище на Г-20 в Лондон са били "страхотни". "Мисля, че има голям потенциал за подобряване на руско-американските отношения", заяви Обама на пресконференция, на която присъства и френският президент Никола Саркози. "Мисля, че е важно съюзниците от НАТО да спечелят Русия и да признаят, че тя има легитимни интереси, че в някои области имаме общи интереси и че също така имаме съществени различия", каза Обама. "Смятам, че ние трябва да поддържаме диалог с Русия относно запазването на стабилността, като същевременно спазваме автономията и независимостта на всички държави в Европа независимо дали са от Западна, Източна или Централна Европа", допълни Обама. Той посочи и различията между Вашингтон и Москва, най-вече във връзка с войната на Русия през август 2008 г. с прозападната бивша съветска република Грузия. "Мисля, че изпратихме много ясно послание на Русия, че искаме да работим с тях, но не можем да се връщаме към старите начини на работа", категоричен е американският президент. От своя страна френският президент Никола Саркози заяви, че "с всички проблеми, които имаме днес, не се нуждаем от нова Студена война, така че това наистина е добра новина. "НАТО не е срещу Русия. Варшавският договор не съществува. Ние искаме да работим с тези, които искат да работят с нас", допълни Саркози. /АФП
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.