Обновеният руски самолет "Superjet-100" направи първия си полет, каква е разликата със стария
Самолетът разполага с изцяло отечествена електронна компонентна база, включително чиповете
В Комсомолск на Амур бе извършен първият (и успешен) изпитателен полет на обновения руски самолет за къси разстояния SJ-100 с бордов номер 97021. Бяха заменени общо около 40 системи с вносни компоненти и вместо тях бяха монтирани такива от руско производство.
- Подменени са почти всички основни системи - авионика, колесник, електрозахранваща система, интегрирана система за управление, климатична система, спомагателния енергиен агрегат (допълнителен газотурбинен двигател-генератор за генериране на електричество), противопожарна система, - каза пред kp.ru авиационния експерт от Комитета по транспорт на Държавната дума на Руската федерация Роман Гусаров .
Самолетът разполага с изцяло отечествена електронна компонентна база, включително чиповете. Преди полета бяха извършени наземни изпитания на отделните агрегати - това е сериозен тест: бият се, тръскат се, натоварват се максимално при температури от плюс 50 до минус 50...
Полетът е продължил 54 минути и се е състоял на височини до 3000 метра със скорост до 343 км/ч, по информация на Министерството на промишлеността и търговията.
Екипажът провери стабилността и управляемостта на самолета във въздуха, системите за автоматично управление на налягането в пилотската кабина, а също така извърши „кацане в облак“ и заход на втори кръг. Потвърдена е стабилната работа на всички отечествени системи, съобщи индустриалното ведомство.
„Кацането върху облак“ е процедура за проверка на стабилността на самолета“, обясни Гусаров. - Причината е, че облакът има по-висока плътност от безоблачната област и самолетът трябва да остане стабилен, когато се движи, преминава от едната среда в другата.
Процесът на заместване на вноса все още не е приключил, основното е турбодвигателите. Тестваният самолет е оборудван с руско-френски двигатели SaM146, те са разработени за този модел далеч преди всякакви санкции.
Но сега руският двигател ПД-8 ще бъде инсталиран на SJ-100 (той се произвежда от корпорацията АО „ОДК-Пермские моторы“). Двигателяят е преминал успешно всички стендови изпитания, но все още не е окончателно сертифициран. Очаква се това да се случи скоро през тази година.
След това отечественият двигател ще бъде монтиран на другия SJ-100 (до момента са направени два такива самолета), те ще преминат изпитания с руския двигател и след това през 2024 г. ще започне серийно производство. вътрешни полети на къси разстояния.
До 2030 г. се планира ежегодно да се произвеждат по 20 самолета SJ-100 и 44 двигателя ПД-8 - това се посочва в Комплексната програма за развитие на авиационната индустрия на Руската федерация до 2030 г.
На професионални форуми авиаторите приветстват успешния полет на руския самолет и отбелязват краткия период за успешното импортозаместване. В същото време те се шегуват: "Остава само да импортозаместим името му.“ Латинските букви не предизвикват наслада. SJ-100 обаче е работно наименование и се очаква, че при наближаване на серийното производство самолетът може да получи по-подходящо име.
„Наистина искам в имената да има препратки към главните конструкторски бюра, които са създали самолета, така че легендарните имена да присъстват изцяло или в съкратен вид, както правехме преди“, каза за kp.ru заместник-главният редактор на сп. „Авиапанорама“, заслужилият военен пилот генерал-майор Владимир Попов . - Съкращенията Су, Як, Ил и фамилните имена, от които са образувани, са известни и уважавани по целия свят.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
3 Коментара: