Обсъжда се сделка за съдбата на Джулиан Асанж
Петте години, прекарани в затвора, ще бъдат зачетени към американската присъда, която едва ли ще удължи значително срока на лишаване от свобода
Министерството на правосъдието на САЩ обсъжда с адвокатите на Джулиан Асанж възможността за смекчаване на обвиненията в замяна на тяхното признаване, пише в. „Уол стрийт джърнъл“.
„Министерството на правосъдието обмисля да позволи на Джулиан Асанж да се признае за виновен в замяна на смекчаване на обвинението за нарушаване на правилата за класифицирана информация. Служители на министерството и адвокатите на Асанж проведоха предварителни дискусии през последните месеци за това как може да изглежда сделката“, се казва в изявлението чете публикации.
Според изданието самопризнанията на основателя на „Уикилийкс“ могат да бъдат организирани дистанционно – без екстрадиция от Великобритания. В същото време петте години, прекарани в затвора, ще бъдат зачетени към американската присъда, която едва ли ще удължи значително срока на лишаване от свобода, ако делото бъде преквалифицирано, отбелязва в статията.
Съобщава се, че преговорите продължават, но всяка сделка трябва да бъде одобрена от висшето ръководство на министерството. Според Бари Полак, един от адвокатите на Асанж, на този етап няма "никакви признаци, че федералното правителство на САЩ е готово да преговаря", пише вестникът.
Асанж води съдебна битка с британското правителство от години, за да избегне екстрадирането му в САЩ и в момента съдът обмисля дали да му позволи последно обжалване. След като му бяха повдигнати обвинения през 2019 г., служители на британската полиция го арестуваха и оттогава той е в затвора в Лондон.
Асанж очаква решение след последното изслушване в Лондон за екстрадирането му в САЩ след над 13 години съдебни битки, първо като затворник в посолството на Еквадор, а след това като задържан в британски затвор с максимална сигурност. Американските власти възнамеряват да съдят австралиеца по Закона за шпионажа за разкриването на редица секретни документи, чието съдържание предизвика скандали, свързани с действията на американските войски в Ирак, шпионажа на САЩ срещу съюзническите страни и редовността на първичните избори на Демократическата партия на САЩ през 2016 г.
Според американските власти публикуването на документите представлява заплаха за сигурността на персонала на американските разузнавателни служби. Мнозина обаче виждат Асанж като символ на свободата на словото и медиите, а също и като журналист, който е бил преследван за разобличаване на предполагаеми военни престъпления.
Съдебните битки срещу Асанж започнаха през 2010 г., когато той бе арестуван във Великобритания за предполагаемо сексуално насилие въз основа на заповед за арест, издадена от съд в Стокхолм.
Веднага след като беше освободен под гаранция през декември същата година, Асанж намери убежище в посолството на Еквадор в Лондон, твърдейки, че обвиненията срещу него са претекст за екстрадиция в САЩ. Обвиненията за изнасилване скоро бяха оттеглени, но Асанж прекара следващите седем години в посолството, преди британските власти да го арестуват по обвинение в нарушаване на условията на условна присъда, която получи през 2010 г.
Оттогава Асанж е в прословутия британски затвор Белмарш. По време на престоя си в затвора той се Ожени за бившата си адвокатка Стела Морис. Британските власти одобриха екстрадицията на Асанж в САЩ през 2022 г., след като съдия първоначално възрази на основание несигурното му здраве и предполагаемия риск от самоубийство.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
1 Коментара: