Европейските лидери рядко се произнасят по изборите в САЩ, преди те да са се състояли.

Това обаче не се отнася за крайно десният министър-председател на Унгария Виктор Орбан, пише Newsbreak в свой анализ.

Ако г-н Тръмп се върне, ще отворим няколко бутилки шампанско“, заяви Орбан по време на пресконференция преди да говори пред Европейския парламент в Страсбург, Франция, в средата на октомври.

Той изразява увереност, че ако бившият президент бъде преизбран, ще сложи край на войната в Украйна още преди да встъпи в длъжност - нещо, което самият Тръмп обеща да направи.

Орбан и Тръмп са в приятелски отношения. Унгарският лидер подкрепи Тръмп и го посети в Мар-а-Лаго през юли, след като участва в срещата на върха на НАТО във Вашингтон. Тръмп също често се изказва топло за Орбан по време на политически митинги и в интервюта за медиите.

Когато по време на дебата с Тръмп вицепрезидентът Камала Харис заяви, че световните лидери му се „смеят“, той се защити, като посочи оценката на Орбан за него.

Републиканците са притеснени от влиянието на Русия

Тази положителна оценка за Орбан не се споделя от много други американски политици. Няколко републиканци от Сената пътуваха до Унгария, за да се срещнат с представители на гражданското общество, и си тръгнаха обезпокоени от нарастващото влияние на Русия в Унгария.

„Нашата делегация и много наши колеги от Конгреса са все по-загрижени от задълбочаващите се и разширяващи се отношения на Унгария с Русия“, заяви републиканският сенатор Джери Моран от Канзас, който по-рано този месец водеше делегация в Унгария.

„В наш общ интерес е страните ни да работят в тясно сътрудничество. Призоваваме Унгария да се вслуша в опасенията на своите съюзници и да действа в съответствие с тях“, допълни Моран.

Орбан е на власт от 14 години, от 2010 г., като преди това е бил лидер на Унгария и в предишен мандат (1998 г. -2002 г.).

Той винаги е насърчавал много по-тесни отношения с Русия, отколкото който и да е от колегите му от Европейския съюз.

Виктор Орбан си навлече остри критики от страна на блока за налагането на строги ограничения върху имиграцията и правата на ЛГБТ+, както и за ограничаването на свободата на печата и независимостта на унгарските съдилища. ЕС обвини правителството му, че нарушава стандартите на съюза за върховенство на закона и демокрация.

Правителството на Орбан е в противоречие и с Вашингтон по отношение на руските активи, замразени от правителствата на САЩ и Европа след нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г.

Плановете на Тръмп за Украйна

Самият Орбан твърди, че е наясно с плановете на Тръмп за Украйна. По думите му бившият президент на САЩ „няма да даде нито цент“ на Киев и войната ще приключи, защото Украйна „не може да се изправи на крака“.

„Ако американците не предоставят пари, то европейците няма да могат да финансират тази война сами и тогава войната ще свърши“, казва Орбан в интервю за унгарска медия.

От началото на войната САЩ са предоставили на Украйна военна и хуманитарна помощ на стойност над 174 млрд. долара.

Унгарският министър на външните работи Пеер Сиярто също е на мнение, че ако Тръмп не бъде преизбран, Европа „ще трябва да се подготви за много труден период“.

„Смятаме, че победата на Тръмп може да доведе до промяна в международния политически живот, която ще донесе със себе си по-голяма надежда за мир от всякога“, смята Сиярто.

Мнението на Орбан за самия Тръмп е красноречиво: "Свеж и смел".

„Лидерите стават все по-скучни. Така че се нуждаем от нови, свежи хора, какъвто е той“, посочва премиерът на Унгария.

Посланикът на САЩ в Унгария Дейвид Пресман обаче не спира да критикува откритото предпочитание на Орбан към Тръмп.

„Нямаме друг съюзник или партньор - нито един - който по подобен начин, открито и неуморно, да агитира за конкретен кандидат на изборите в Съединените американски щати“, каза Пресман за Орбан.

През юли, когато Унгария пое шестмесечното ротационно председателство на ръководния орган на ЕС - Европейската комисия, Орбан прие лозунга „Да направим Европа отново велика“, по подобие на лозунга на Доналд Тръмп "Да направим Америка отново велика".

Въпреки че ролята му е до голяма степен символична, Орбан пътува на така наречените „мирни мисии“ до Киев, Москва, Китай, Вашингтон и Флорида.

Пътуването до Москва разгневи лидерите на ЕС и НАТО, а Йенс Столтенберг, тогава генерален секретар на Алианса, заяви, че посещението на Орбан не представлява блока или неговата политика по отношение на Украйна.

Мигрантският въпрос

Ако нелегалната миграция в Европа продължи, ще доведем мигрантите с автобус в Брюксел и ще ги остави пред офисите на ЕС. Ако ги искат, нека си ги пазят", заяви Орбан на събранието на италианската дясна партия "Лига" в Понтида край Бергамо.

Така той се противопостави се категорично на Европейския съюз, който нареди на Унгария да плати 200 милиона евро глоба за постоянно нарушаване на правилата за предоставяне на убежище и допълнително по 1 милиона евро на ден, докато не приведе политиките си в съответствие с европейското законодателство.

Стриктното прилагане на имиграционните закони от страна на Унгария очевидно спират миграцията. Според данни на ЕС през 2023 г. в страната са регистрирани само 31 молби за убежище.

Превод и редакция: БЛИЦ