Oсвобождението на Ал Меграхи не е част от петролна сделка

https://blitz.bg/svyat/osvobozhdenieto-na-al-megrahi-ne-e-chast-ot-petrolna-sdelka_news58705.html Blitz.bg

Министърът на Правосъдието на Великобритания Джак Стро отрече спекулациите, появили се в пресата на Острова, че е била сключена петролна сделка за освобождението на осъдения на доживотен затвор заради атентата над Локърби либиец Абдел Басет ал Меграхи.

"Инсинуацията, че по един или друг начин сме сключили тайно споразумение за освобождаването на Меграхи, е просто абсурдна", заяви лаконично пред "Би Би Си" Джак Стро, който разкритикува публикация в седмичника "Сънди таймс", в която се твърди, че премиерът Гордън Браун е взел решението за освобождаването на Меграхи, след като преговорите между Либия и британската компания "Бритиш петролиум" за голяма сделка за разработване на петролни находища в джамахирията започнали да боксуват.

Според Джак Стро освобождението на Ал Меграхи е свързано с британско-либийското споразумение за трансфер на затворници, което бе сключено през май тази година. Министърът на правосъдието увери пред британската телевизия "Скай нюз", че преговорите между Великобритания и Либия за размяна на затворници са били в рамките на нормализирането на двустранните отношения. "Напълно погрешно е да се каже, че освобождаването на Меграхи е било на някакъв етап част от тези преговори", подчерта той.

Министърът наблегна на това, че Шотландия, чиято съдебна система е независима от Лондон, е можела да наложи вето на прехвърлянето на Меграхи в Либия. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай