От тази минута - 23 часа британско време, 00:00 централноевропейско и 01:00 българско, Великобритания, една от основателките на Европейския съюз престава да е негова членка.
 

През целия вчерашен ден британците брояха часовете до раздялата с ЕС. Улични шествия и митинги в Лондон и в други градове събраха отново емоциите на хората - особено шумна беше радостта от сбъдването на едно желание.

ЕС ще загуби за първи път държава членка, при това една от най-големите и най-богатите. С напускането на 66 милиона граждани населението ще на съюза намалее до около 446 милиона. А територията му ще се свие с 5,5 процента.



Много хора обаче може да не забележат разликата, тъй като Обединеното кралство ще навлезе в 11-месечен преходен период, за да има време да договори новите си връзки с ЕС. Това значи, че страната ще остане в единния пазар на Евросъюза и в неговия митнически съюз, и освен това ще продължи да плаща в бюджета му. Британските граждани ще продължат да живеят, работят, учат и да се пенсионират в ЕС, а гражданите на останалите 27 страни членки ще имат реципрочни права във Великобритания, пише "Гардиън".



По-значителният момент ще настъпи 1 януари 2021 г., първият ден на Великобритания изцяло извън правилата на ЕС. Според споразумението за оттеглянето този ден може да бъде отложен до 2022 или 2023 г., но премиерът Борис Джонсън изключи каквото и да е удължаване на преходния период.



Какво всъщност се променя днес?

Животът ще продължи да бъде същият за обикновените хора, с изключение на една ключова промяна - британските граждани от 23 часа по Гринуич вече няма да са граждани на ЕС.



Притежателите на британски паспорти ще могат да пътуват и работят в ЕС, защото страната ще продължи да бъде част от единния пазар до 31 декември 2020 г. Дотогава ще продължи да се прилага свободата на движение на стоки, хора, услуги и капитал през границите.



Великобритания ще следва правилата на ЕС, но няма да има думата при изработката им. Британските министри няма да участват в процеса на законотворчество в ЕС.



Премиерът няма да участва в срещи на върха на европейските държавни и правителствени ръководители. Всички 73-ма британски евродепутати ще си отидат удома, а британското знаме пред Европейския парламент отива в Музея на Европейската история. Последният британски еврокомисар, Джулиан Кинг, вече каза "довиждане" на Брюксел.



С едва 11 месеца за преговори обаче шансовете са да има само основна сделка, вероятно включваща търговията, рибарството и сигурността. В такъв случай в края на 2020 г. ще има още много несвършена работа.



Заради различните стремежи в търговските разговори не е изключена перспективата за нов сценарий "без сделка" в края на тази година.