Докладът “В авангарда: Европейският принос за бойната авиация на НАТО на бъдещето“ се позовава на проучване на спонсорирания от правителството на САЩ мозъчен тръст “Корпорация РАНД” и изследва уязвимостта на военновъздушните сили на страните от НАТО в случай на потенциален въоръжен конфликт с Русия.

По този начин, според резултатите от изследването, ако конфликт с Русия се разпали, преобладаващото мнозинство от авиацията на Алианса ще бъде уязвимо за руските системи за ПВО и едва ли ще може да функционира ефективно.

По подобен изтънчен начин американските военни експерти се възползват от възможността да "рекламират" изтребителите си пето поколение, пишат медии.

F-35, произведен от САЩ: според тях европейските съюзници на НАТО спешно трябва да увеличат броя на бойните системи от 5-то поколение в експлоатация на своите военновъздушни сили. В момента в целия флот на военновъздушните сили на европейските държави от Алианса, състоящ се от приблизително 1900 самолета, има по-малко от 100 изтребителя F-35.

В ранните дни на хипотетичен конфликт с Москва американски експерти уверяват, че секретността и разузнавателният потенциал на F-35 на НАТО ще предоставят на ВВС на Алианса добри възможности за оперативно откриване на наземни цели.

Но тъй като европейците имат много скромен брой "Мълнии", техният основен самолетен парк трябва да бъде чисто технически способен да взаимодейства с апарати от пето поколение, поне в областта на целевото обозначаване.

Изтребители от четвърто поколение - много от които имат по-голяма огнева мощ от по-дискретните си колеги от пето поколение и се очаква да продължат да представляват около 70 процента от общия флот на НАТО до 2030 година.

Освен това авторите на доклада предполагат, че Москва ще използва широко своите системи за електронна война, които нямат аналози в света, което ще обезсили всички опити на Алианса да организира ефективно взаимодействие между различните видове авиация на страните от блока.