“Панцир” се научи да поразява цели с размер на монета
И не толкова отдавна микро-дроновете атакуваха рафинерии в Саудитска Арабия
Малките китайски дронове доскоро представлявали заплаха дори за големите редовни армии. От тях, например, навремето пострадаха самолети във въздушната база “Хмеймим”. И не толкова отдавна микро-дроновете атакуваха рафинерии в Саудитска Арабия.
Не е лесно да отблъснеш подобни въздушни атаки: размерът на джихад-дроновете е малък, радарът не ги разпознава. Но руският военно-промишлен комплекс успя да намери отговор на това предизвикателство, пише "Поглед инфо".
В петък на полигон край Новосибирск се извършиха маневри на зенитните ракетно-артилерийски системи “Панцир-С1”. Условен противник на зенитни артилеристи стана група ударни дронове, които според сценария са атакували колона с военна техника.
Според телевизионния канал “Звезда”, задачата за екипажите на противовъздушната отбрана е била сложна - дронове са тръгвали от различни посоки. Целите са забелязани на разстояние 20 километра и свалени на безопасно разстояние.
Два дни преди това уменията за отблъскване на атаката на дронове, летящи на различна височина, се практикуваха в две планински вериги на 201-та база в Таджикистан.
Тук бяха внедрени системи за радиоелектронна война “Урал” (EW) и зенитните системи ZU-23. И както “Спутник” съобщи, "те веднага унищожиха цели в обхват до 2 километра."
Честотата, с която силите на противовъздушната отбрана усвояват уменията за унищожаване на безпилотни летателни апарати, е разбираема. Русия и другите военни сили са изправени пред напълно нова заплаха през последните 3-4 години. Това са малките, нискоскоростни и често сглобявани в работилници безпилотни летателни апарати.
Такива дронове периодично се опитват да атакуват руската база “Хмеймим” в Сирия - последният опит се проведе на 19 януари. А в новогодишната нощ на 2018 г. терористите извършиха успешна атака на базата, довела до смъртта на двама военнослужещи.
Според източници в Министерството на отбраната, в атаката са участвали осем дрона. Пострадали са четири самолета и два хеликоптера.
Техника, която струва десетки и стотици милиони рубли, е била повредена с помощта на устройства, които буквално струват стотинки.
Можете също така да си припомните нападението над рафинерията в Саудитска Арабия, което бе започнато от йеменските бунтовници хусити с девет дрона. Подобна тактика, както вече беше споменато, е в сила от няколко години.
През 2016 г. експерти от британската организация Conflict Armament Research за първи път съобщи за открита в Ирак работилница за сглобяване на импровизирани БПЛА: бойна част, базирана на компоненти на съветските ПЗРК “Стрела-2М”, японски и южнокорейски радиокомпоненти и рамка от шперплат.
Оттогава производството е пуснато на конвейер. Експертът за Близкия изток от Руския съвет по външни работи Антон Мардасов коментира: „Пикът на масовото използване на БПЛА от “Ислямска държава” настъпи през 2016-2018 г. Например, иракските военни, които се биеха срещу терористите в района на Мосул, признаха, че трябва да “гледат напред с едното си око и да гледат нагоре с другото".
"Терористите използват подцевни гранатомети като боеприпаси”, добави експертът. Освен това, отбеляза той, не винаги е необходимо те да сглобяват дрона от нулата.
„Често се използваха китайски БПЛА, които просто са закупени чрез известни онлайн магазини”, заяви Мардасов. Разузнавателните дронове на терористите (корпус, изработен от прости материали плюс обикновена видеокамера) координират движението на “джихадомобилите”.
Причината за ефективността на марките и евтини безпилотни летателни апарати е проста - системите за противовъздушна отбрана са разработени във време, когато малки и нискоскоростни дронове просто не са съществували.
„Дроновете са станали с малки размери, с малка ефективна площ на разсейване, летящи с ниска скорост. Уязвимостта на всички радарни системи е именно работата върху толкова малки нискоскоростни цели”, обясни Валери Слугин, главен конструктор за противовъздушните системи на Конструкторското бюро за приборостроене “Шипунов” в Тула. Именно това конструкторско бюро разработва ракетно-артилерийските комплекси “Панцир”.
Един от създателите на "Панцир" заяви, че броят на вражеските дронове, свалени от тези зенитни оръдия в Сирия, надхвърля сто, което означава, че новата система за противовъздушна отбрана е доказала своята ефективност.
Но, както обясни Слугин, „Панцир“ изначално проектиран и за борба с безпилотни дронове, включително и за борба с дронове тип самолети - големи и високоскоростни. Малките и бавни дронове просто не са съществували по времето на развитието на комплекса. Все пак “Панцир С-1” е създаден през 1994г.
„Дронът-камикадзе има много малка ефективна площ на разсейване (ЕПР) - по-малка от 0,2 квадратни метра. Това е много малка и нискоскоростна цел, която е трудно да се открие с радари”, обясни военният експерт Алексей Леонков.
Откриването на такива дронове на радарите за противовъздушна отбрана се усложнява и от факта, че при проектирането на дроновете „все по-често се използват композитни материали, а вместо двигатели с вътрешно горене - електрически, което намалява количеството метал в техния дизайн“, каза експертът.
„Същото важи и за боеприпасите. По наземните цели се хвърлят взривни вещества практически без обвивка”, допълни той.
Трябва да се признае, че руската отбранителна промишленост реагира на новата заплаха доста бързо. “Панцир” в съвременната им модификация са станали по-наблюдателни.
Според Валери Слугин, в допълнение към радиолокационния режим на насочване, „Панцир“ вече е въвел оптичен режим, „който е нечувствителен към всички отражения от повърхността - няма значение дали целта лети над земята или, да речем, пътува по земята“. Използването на оптика с термовизьор дава възможност за ефективно удряне на наземни цели - прословутите „джихадомобили“.
Според експертите радарната система на комплексите Тор-M2MKM вече е в състояние да открива цели с ЕПР над 0,1 квадратни метра. метра на разстояние 32 километра, а малки цели - на 10-15 километра. Както отбелязва Алексей Леонков, американските системи "Патриот" могат да гарантират такава точност сред западните оръжия.
Батареите Skyguard II и Shanine, въпреки че са предназначени, наред с другото, да унищожат дронове, не могат да се справят с подобна задача, обясни Леонков. Въпреки че петролните рафинерии на “Сауди Арамко” да бяха охранявани не само от Skyguard II и Shanine, но и от “Пейтриът”, дроновете успяха да поразят целите си.
Освен това се появи първото потвърждение, че руската ПВО ще получи ракета, предназначена да унищожава малки и бавни дронове в близката зона на 5-7 километра. За сравнение през декември миналата година командването на ВВС на САЩ представи като постижение на унищожаването на миниатюрен безпилотен летателен апарат с изтребител F-16 от разстояние 300 метра.
„Защо да се слага толкова барут в ракета, да се поставят толкова мощни двигатели? Икономически изгодно е да се направи малка ракета”, обясни Слугин по въпроса.
Въпросът е колко скоро неговото КБ ще може да развие такава малка ракета. Съдейки по интервюто със него, разработчиците все още нямат отговор.
Разработката, производството и изпитването на нови ракети ще отнеме, според него, повече от три до четири години. Но тогава, когато най-сетне се появят такива средства, както производителите очакват, ще бъде възможно да се поставят четири пъти повече ракети на „Парнцир“.
„Това ще увеличи бойната производителност чрез увеличаване на броя на целите, които могат да бъдат поразени с един боен комплект”, смята Слугин.
Превод: В. Сергеев
Последвайте ни
20 Коментара: