Папата отбеляза годишнина на Галилей с възхвала на астрономията

https://blitz.bg/svyat/papata-otbelyaza-godishnina-na-galiley-s-vazhvala-na-astronomiyata_news28091.html Blitz.bg

Папа Бенедикт ХVІ отбеляза 400 години от първото използване на телескопа от Галилео Галилей, като поздрави онези, които ще честват през 2009 г. годишнината от събитието и Световната година на астрономията, обявена от ЮНЕСКО.

В реч, произнесена в момента на зимното слънцестоене, Бенедикт заяви, че разбирането на законите на природата може да стимулира разбирането и преценката за сътвореното от Бога. През ХVІІ век католическата църква заклеймява Галилей за подкрепата му на откритието на Коперник, че Земята се върти около Слънцето, тъй като тогава църковната теза е за Земята като център на Вселената. През 1992 г. папа Йоан Павел ІІ се извини за това с думите, че осъждането му е било трагична грешка. /АП
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай