Старши американски официални лица се надпреварват да успокоят разочарованите и объркани съюзници от Европа през Близкия изток до Киев след изтичането на строго класифицирана информация за войната в Украйна и други глобални проблеми, предават световните агенции.

След като новината за изтичането на информацията избухна миналата седмица, високопоставени представители на разузнаването, Държавния департамент и Пентагона се свързаха с колегите си, за да потушат притесненията относно публикуването на информацията, според четирима служители - един американски, двама европейски и един член на Петте очи - запознати с тези разговори. С тях разговаря Politico.

Един от тях казва, че членовете на "Петте очи" - разузнавателният консорциум на Съединените щати, Канада, Обединеното кралство, Австралия и Нова Зеландия - са поискали брифинги от Вашингтон, но все още не са получили отговор по същество. Отделно са изпратени запитвания до Службата на директора на националното разузнаване, Централната разузнавателна агенция и Федералното бюро за разследване.

Междувременно служители в Лондон, Брюксел, Берлин, Дубай и Киев разпитаха Вашингтон за това как информацията се е озовала онлайн, кой е отговорен за изтичането и какво САЩ направи, за да гарантира, че информацията е премахната от социалните медии. Те също така поставиха под въпрос дали администрацията на Байдън предприема стъпки за ограничаване на разпространението на бъдеща разузнавателна информация.

От понеделник сутринта правителствени служители на САЩ са казали на съюзниците, че администрацията разследва и че те все още се опитват да разберат пълния обхват на изтичането, твърдят европейските служители.

Украйна отдавна се притеснява от информацията, която споделя със САЩ, бидейки напълно открита. "Този ​​случай показа, че украинците са били абсолютно прави за това", казва един от европейските служители,настоял за анонимност, пред Politico. "Сега американците са длъжници на украинците. Те трябва да се извинят и да компенсират."

Сагата обтегна отношенията на САЩ с неговите съюзници в състояние на криза, повдигайки въпроси за това как Вашингтон ще коригира това, което официални лица по света смятат за едно от най-големите публични нарушения на САЩ разузнаване, откакто WikiLeaks изхвърли милиони чувствителни документи онлайн от 2006 до 2021 г.

Тревогата от изтичането на информация е особено проблематична, тъй като по-голямата част от документите се фокусират върху войната в Украйна - усилие на САЩ многократно е казвал, че зависи от сътрудничеството между съюзниците в НАТО, Европа и другаде.

"Начинът на изтичане и съдържанието са много необичайни", казва бивш американски анализатор на разузнаването, който се фокусира върху Русия.

"Не мога да си спомня време, когато е имало такъв обем на изтичане на информация и този широк предмет на автентична информация, която просто е била пусната в социалните медии, вместо да кажем досиетата на Сноудън, които първо са преминали през група журналисти. "

Пентагонът, ЦРУ, ODNI и ФБР отказват коментар пред Politico.

Повече от 100 разузнавателни документи на САЩ бяха публикувани в Discord, защитено приложение за съобщения, още на 2 март и съдържаха чувствителна, класифицирана информация за войната в Украйна, руската военна дейност, Китай и Близкия изток. Снимките, които изглеждаха сгънати и след това изгладени, съдържаха строго секретна информация, включително от Централното разузнавателно управление.

Прегледът на Politico на документите показва някои, които изглежда са събрани в пакет от разузнавателни служби на Обединения щаб, известен като J2, с резюмета на глобални въпроси, извлечени от различни разузнавателни системи на САЩ.

Някои от документите съдържат маркировки в ъглите, които съответстват на конкретни проводници с информация, която изглежда е събрана в обобщена форма - практика, често използвана от лица в правителството за изготвяне на информационни пакети, бившите U.S. каза анализатор от разузнаването.

Все още не е ясно до каква степен документите са били променени - и от кого. Документите, публикувани през март, изглежда не показват никакви явни промени, но когато някои от тях бяха публикувани отново в Discord през април, поне един документ изглежда е бил променен, за да покаже значително завишен брой на смъртните случаи в Украйна.

Говорителят на Пентагона Сабрина Синг каза в изявление в неделя, че администрацията е събрала междуведомствен екип, "фокусиран върху оценката на въздействието, което тези фотографирани документи биха могли да имат върху САЩ националната сигурност и върху нашите съюзници и партньори".

Тя потвърди, че служители на американското правителство се се ангажирали със "съюзници и партньори" по целия свят, добавяйки, че отделът все още оценява "валидността" на документите, публикувани в социалните медии.

Не е ясно кой от администрацията на Байдън участва в тези междуведомствени усилия. Старшият американски служител казва, че само най-високите правителствени нива са в дискусии за това как да се управлява изтичането. Дори онези висши служители, които работят по политиката за Украйна и Русия и по портфейли, които се отнасят до страни, споменати в документите, не знаеха в неделя как ще реагира администрацията.

"Нямам представа какъв е планът", казва друг високопоставен американски служител. "Бих искал сам да знам как ще се справим."

Междувременно в Киев, където военните лидери са заети с подготовката за пролетна контраофанзива, висши служители обвиниха Русия за изтичането на информация и го характеризираха като кампания за дезинформация.

"Много е важно да се помни, че през последните десетилетия най-успешните операции на руските специални служби са извършени във Photoshop", каза в петък Андрий Юсов, представител на Главното управление на украинското военно разузнаване, добавяйки, че предварителен анализът на документите показа "изкривени цифри" за загубите, понесени от Русия и Украйна.

Високопоставен украински депутат каза, че изтичането на информация "не се разглежда като голям проблем тук".

Но другаде в Украйна във висшите рангове на националната сигурност служителите са били ядосани от изтичането, според един от европейските служители. Въпреки че документите са датирани и е вероятно да нямат незабавно въздействие върху операциите на бойното поле на страната, публикуването на информацията се разглежда вътрешно като смущение и потенциален дългосрочен проблем за сигурността за военните командири на Украйна.

Не е ясно до каква степен САЩ ще промени споделянето на разузнавателни данни за войната в Украйна през следващите дни и седмици.

САЩ превърнаха в навик да споделя разузнавателна информация с Украйна и европейските съюзници от 2022 г. насам.

В месеците, предхождащи войната, САЩ сподели информация със съюзниците, за да изгради коалиция в подкрепа на Киев и да подготви целенасочени санкции срещу руски правителствени организации и предприятия.

Старши американски официални лица обявиха тази стратегия за голям успех - такава, която позволи на САЩ, техните съюзници в Европа и в Киев да се подготвят по-добре за евентуалното руско нападение.
 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук