Победата на Украйна във войната с Русия става все по-малко вероятна с всеки изминал ден. Украинската армия е на ръба на възможностите си по отношение на хора и оборудване, а врагът се адаптира и разполага с огромни запаси. Нищо чудно, че западните дипломати сега все повече и повече говорят за прекратяване на огъня, пише германският "Велт", цитиран от Агенция "Фокус".

В началото на годината в Украйна се ширеше оптимизъм в условията на ужасната война, която продължава вече почти година. Тази година, увери началникът на военното разузнаване Кирило Буданов, ще донесе "радост и победа". Но колко реалистична е победата на Украйна?

Почти невъзможно е Украйна да излезе победител от тази война. Според украинския президент Володимир Зеленски победата означава повторно завоюване на всички окупирани територии, включително Крим. Но това е невъзможно от днешна гледна точка и при сегашните обстоятелства – което означава при настоящата подкрепа от Запада. В момента Русия е окупирала около 18% от територията на Украйна. В бъдеще това число вероятно ще расте, а няма да намалява. За съжаление.

Какви са причините за предвидимия успех на Русия?

Първо, в дебата от последните седмици стана кристално ясно, че САЩ, Германия и други съюзници от НАТО се страхуват повече от разпространението на войната на територията на страните от Алианса, отколкото от заплахата за сигурността на Запада, породена от териториалните придобивки на Русия в Украйна. Логиката на западните лидери е следната: колкото по-боеспособни, смъртоносни и точни стават доставките на оръжия, толкова по-голяма е опасността от "страничен ефект“. Западът си налага самоограничение и затова подкрепя Украйна само по такъв начин, че да не се стигне до незабавната ѝ капитулация.

Второ, Русия е разрушила между 60% и 70% от критичната инфраструктура в Украйна до момента. Не се очаква Киев да получи от Запада достатъчно системи за противовъздушна отбрана, за да спре руското унищожение. Напротив, оскъдните доставки от Запада дават картбланш за руските въоръжени сили, които, според началника на щаба на норвежката армия Ейрик Кристоферсен, все още разполагат с огромен арсенал от ракети и дронове.

За Украйна става все по-трудно да възстановява разрушената инфраструктура - материалите за това стават все по-малко и част от тях ще трябва да се доставят от Русия. Без достатъчно енергия обаче ще бъде все по-трудно за хората. Освен това украинската отбранителна индустрия изпитва остра нужда от електричество.

Трето, руската армия се опитва да противодейства на западните високоточни оръжия с масирани обстрели и разполага с повече от достатъчно ресурси за целта. Това важи особено за танковия сектор. Според базирания в Лондон мозъчен тръст Международен институт за стратегически изследвания (IISS) Русия разполага с 4000 танка - смазващ брой, който позволява на руската армия да премине в настъпление във всеки момент.

Четвърто, колкото по-дълго продължава войната, толкова повече Украйна ще се нуждае от войници. Към настоящия момент вече тече осмата вълна на мобилизация, като на фронта са изпратени и мъже над 60 години. Русия, от друга страна, вече призова 200 000 нови войници, като се очаква още до 500 000 да ги последват през лятото. Мобилизационният потенциал на руснаците обаче е около 30 милиона души.

Пето, Русия вероятно ще излезе от тази война не само като военен победител с териториални придобивки поради посочените по-горе причини, но и като политически победител. Според Виенския институт за международни икономически изследвания, икономическото възстановяване на Украйна ще бъде значително по-трудно, отколкото прогнозира украинският Национален съвет за възстановяване. Членството в НАТО вероятно ще бъде изключено в обозримо бъдеще след прекратяване на огъня или при мирни преговори, а присъединяването на Украйна към ЕС в най-добрия случай ще отнеме много повече време, отколкото се надяват в Киев.

А каква е настоящата ситуация в театъра на военните действия? Докато Западът се бави, Киев губи време.

Руските войски използват това време за окопаване, поставяне на минни полета, разширяване на позиции, за въвеждане в боевете на свежи резервни сили и нова бойна техника, за да се подготвят по-добре за настъпление през пролетта. С обещаните доставки на танкове - Украйна поиска 300 и получи само около 30, украинците вероятно няма да са в състояние да започнат успешни контраофанзиви.

Украйна също ще има нужда от ракети с малък и голям обсег (ATACMS), повече бронетранспортьори (обещани 100, Киев иска 500-600), повече артилерийски системи (обещани 70, необходими 500) и изтребители (обещани 0, необходими са 180 изтребителя F-16).

Международната общност прави много, за да подкрепи Украйна. Но недостатъчно, за да може страната да защити законните си претенции за териториална цялост. Може само да подозира, че зад това има някаква сметка. Всеки, който общува със западни дипломати, все по-често чува за страх от ескалация, загриженост за умората от война в демократичните общества и надежди за бързо прекратяване на огъня.

Малко вероятно е украинските сили да успеят да си върнат Крим от руските войски.

Това са заявили четирима високопоставени служители на Министерството на отбраната на САЩ пред конгресмените от Комисията по въоръжените сили на Камарата на представителите на секретен брифинг, съобщава "Политико".

Не е ясно какво е довело до тази оценка. Но ясната индикация, предадена от трима души, които са пряко запознати със съдържанието на брифинга в четвъртък, e, че Пентагонът не вярва, че Украйна има или скоро ще има способността да изтласка руските войски от полуострова, анексиран от Русия преди близо десетилетие .

"Няма да коментираме секретни брифинги при закрити врата, нито ще говорим за хипотетични неща или ще спекулираме за потенциални бъдещи операции“, заяви говорителят на Пентагона Сабрина Сингх и добави: "По отношение на способността на Украйна да се бие и да си върне суверенна територия, тяхното забележително представяне в отблъскването на руската агресия и продължаващата адаптивност на бойното поле говорят сами за себе си“.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук