На 26 октомври Министерството на отбраната на САЩ изстреля сондираща ракета, за да проведе близо дузина тестове с хиперзвукови оръжия. Това съобщиха от пресслужбата на ВМС на САЩ, предава агенция УНИАН.

Бяха проведени експерименти за оценка на комуникациите, навигационното оборудване и модерните материали на ракетата, способни да издържат на високите температури на хиперзвукова среда.

Според изнесената информация, агенцията за противоракетна отбрана на САЩ е събрала данни за разработване на системи, които могат да предпазват от подобни оръжия.

"Събраните данни ще помогнат за подобряване на бойните способности както на флота, така и на армията, за да се гарантира господство ни на бойното поле. Втора ракета със сонда ще бъде изстреляна тази седмица, за да завърши кампанията", добавиха военните.

Посочва се, че разработването на хиперзвукови оръжия "е един от приоритетите на Министерството на отбраната на САЩ".

Такава ракета може да лети със скорост, която е поне пет пъти по-висока от скоростта на звука (5 Маха). Освен това има висока маневреност и може да работи на различни височини.

Хиперзвуковата надпревара

Както отбелязват западните експерти, с разработването на хиперзвуковите си оръжия, Русия изпраща ясен сигнал към света за началото на нова надпревара във въоръжаването.

Русия изпита хиперзвукова ракета "Циркон", уцели мишена от едно море в друго ВИДЕО

В същото време стана известно, че Китай е тествал и нова хиперзвукова ракета, способна да носи ядрена бойна глава.

Както отбелязва УНИАН, американските  оръжейните компании се опитват да създадат защита срещу руските и китайските хиперзвукови ракети,тъй като се опасяват, че те могат да им дадат решаващо предимство при евентуален въоръжен конфликт.

Според някои източници, САЩ са тествали успешно хиперзвукови оръжия произведени от Raytheon Technologies през месец март, но информацията нарочно не се разкривала официално, за да "не се дразни Русия".

Известно е, че през април 2025 г. САЩ ще започнат да изстрелват сателити за проследяване на хиперзвукови ракети. Предвижда се това да бъдат 28 обекта за осигуряване на мрежови комуникации, като разходите за проекта се оценяват на 1,3 милиарда долара.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук