Почна се: Първите бежанци от Нагорни Карабах пристигнаха в Армения ВИДЕО
Пашинян обвини публично Русия, че не е направила достатъчно, за да помогне на Армения
Близо 400 бежанци от Нагорни Карабах вече са пристигнали в Армения, предаде Ройтерс, като се позова на властите.
В сряда Азербайджан си върна контрола над областта, която е част от неговата международно призната територия, но е населена преобладаващо с арменци.
Първите бежанци от Нагорни Карабах пристигнаха в Армения днес, съобщи по-рано Ройтерс. Репортери на агенцията казаха, че са видели стотици етнически арменци в град Горис, близо до границата с Азербайджан.
По данни на арменското правителство към 18 ч. (17 ч. българско време) в страната са влезли 377 бежанци.
Руските миротворци в региона са съпроводили 311 етнически арменци от Нагорни Карабах в Армения, съобщи на свой ред министерството на отбраната на Русия.
По-рано днес Давид Бабаян, съветник на "президента" на провъзгласената от арменците в Нагорни Карабах "Република Арцах" Самвел Шахраманян, заяви пред Ройтерс, че всички 120 хиляди арменски жители на областта ще отидат в Армения, тъй като не искат да живеят в Азербайджан и се страхуват от етническо прочистване.
Азербайджанските власти казват, че ще реинтегрират региона и ще гарантират правата на арменските му жители, отбелязва агенцията.
Арменците в Нагорни Карабах вероятно ще напуснат областта и Армения е готова да ги приеме, заяви тази сутрин премиерът Никол Пашинян.
В страната се чуват призиви за оставката на Пашинян заради това, че не е успял да помогне на арменците в Нагорни Карабах. И днес много демонстранти са се събрали пред сградата на правителството в столицата Ереван.
Пашинян обвини публично Русия, че не е направила достатъчно, за да помогне на Армения, и даде да се разбере, че Ереван ще преразгледа съюза си с Москва, отбелязва Ройтерс. В отговор представители на руските власти казаха, че арменският премиер сам си е виновен, и припомниха, че многократно са го предупреждавали, че неговата страна, която граничи с Азербайджан и с могъщия му съюзник Турция, няма много приятели в региона.
Ако арменците от Нагорни Карабах - повече от 100 хиляди души - предпочетат да напуснат родната си област и да потърсят убежище в арменската държава, "отговорността ще падне изцяло върху Азербайджан, който възприе политика на етническо прочистване, и на руския миротворчески контингент в Нагорни Карабах", заяви арменският премиер Никол Пашинян.
Пашинян визира около 2 хиляди руски войници, които бяха разположени в Нагорни Карабах, за да пазят мира в областта след войната от 2020 година.
Арменският премиер каза още, че партньорството с Русия, която е съюзник на Ереван в Организацията на Договора за колективна сигурност и разполага с военна база в Армения, не е достатъчно за "външната сигурност" на страната.
Масово преселение от Нагорни Карабах може да доведе до хуманитарна и политическа криза в Армения, отбелязва агенция "Ройтерс".
Бързо отчуждаване на Армения от Русия е невъзможно при съществуващите обстоятелства, смята Лорънс Броърс от института Чатъм Хаус в Лондон:
"Тези тактически експерименти не бива да ни заблуждават - структурно и стратегически Армения остава в прегръдките на Русия. Страната остава зависима от руските горива и природен газ. Русия държи ключови инфраструктурни обекти като електропреносната мрежа, част от топлоцентралите, железниците. За Армения при тези обстоятелства е просто невъзможно да предприеме смислена, бърза и драстична промяна във външната си политика".
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
8 Коментара: