Politico: Полша готви удар под кръста за Орбан, но ще почака още малко
Варшава вече сигнализира, че иска да използва 6-месечния си мандат, за да засили контрола върху руското гориво, което продължава да бъде важен източник на приходи за Кремъл
Страните от ЕС искат да подновят дискусиите за нанасяне на удар върху руската икономика през януари 2025 г.
Унгария - най-близкият съюзник на Москва в ЕС - ще предаде щафетата на председателството на Съвета на ЕС на своята съседка Полша.
Варшава вече сигнализира, че иска да използва 6-месечния си мандат, за да засили контрола върху руското гориво, което продължава да бъде важен източник на приходи за Кремъл, пише Politico.
„Вносът на руска енергия се увеличава. Лош знак е. Трябва да се справим с това“, заяви Кжищоф Болеста, полският министър на климата и околната среда, по-рано тази седмица на среща на министрите в Люксембург.
ЕС вече наложи ограничения върху руския петрол и значително намали покупките на газ по тръбопроводи.
Има обаче десетки добре известни пропуски, от които Москва се възползва, както и нарастващ флот от труднопроследими танкери, които все още продават руски изкопаеми горива по целия свят.
Блокът има остра нужда от „преоценка на стратегията си за санкции, за да подобри техния дизайн и прилагане, и полското председателство със сигурност предоставя добра възможност за това“, казва Мария Шагина - икономист и експерт по санкциите в Международния институт за стратегически изследвания.
Орбан е спрял дискусиите за санкциите
Според дипломати и официални лица унгарският премиер Виктор Орбан е използвал председателството на страната си, за да спре на практика разговорите за санкции. Сега държавите членки очакват Полша да съживи наболелите въпроси, които са останали на дневен ред.
„В Украйна настъпва сурова зима, но също така и краят на едно катастрофално унгарско председателство“, казва един от високопоставените дипломати на ЕС, цитиран от брюкселската медия.
„Надяваме се, че всички въпроси, които станаха заложници на неконструктивното блокиране от страна на Унгария, ще бъдат решени с необходимото чувство за спешност. Свежият полъх определено е много очакван".
Втори дипломат казва: "Трябва да приемем, че режимът на санкции не работи, както трябва - има проблеми с втечнения природен газ, има проблеми с петрола, има проблеми с някои търговски стоки“.
И все пак, за да може новият пакет да стартира, Европейската комисия първо трябва да предложи мерките на 27-те държави членки на блока, а после да има единодушие.
Не беше изненада, че през последната половин година темпото на санкциите спря.
През юли главният дипломат на ЕС по въпросите на санкциите Дейвид О'Съливан заяви, че следващият „логичен момент“ за нов тласък по темата вероятно няма да настъпи преди края на годината, т.е. преди края на унгарското председателство на Съвета на ЕС. Новата Европейска комисия пък ще бъде назначена най-рано през есента.
Каква е целта на Полша?
Полша иска да използва председателството си, за да настоява за повече прозрачност относно това колко точно руски изкопаеми горива влизат в ЕС, може би дори под фалшив претекст.
Инициативата се радва на значителна подкрепа. По-рано тази седмица 10 държави, сред които Франция, Чехия, Швеция, Финландия и трите Прибалтийски републики, отправиха съвместно предупреждение, че „напоследък се е увеличил вносът на руски втечнен природен газ“ в ЕС, но че „тези доставчици на природен газ понастоящем не са правилно идентифицирани“.
Документът, цитиран от Politico, призовава за по-строги проверки на произхода на газа, влизащ в блока, за да се гарантира проследяването му. Това е предложение, което вероятно ще попадне в дневния ред на полското председателство през януари.
Всички нови санкции ще трябва да преодолеят и унгарската съпротива, дори ако Будапеща вече не ръководи разговорите.
ЕС изисква единодушие за приемането на нови санкции, а Будапеща редовно е налагала вето, за да намали, забави или блокира военновременните санкции срещу Русия. Но страните стават все по-изобретателни в намирането на заобиколни пътища по някои въпроси, свързани с Украйна.
Украйна изрази оптимизъм, че Полша ще успее да възобнови преговорите за санкциите на ЕС.
Последвайте ни
0 Коментара: