Брюкселското издание Politico посочи „мръсната дузина” от персонажи, които могат „да вгорчат живота” на европейците през 2017 г. Сред тях не попадат Владимир Путин, Ердоган, Тръмп, Тереза Мей и Мари льо Пен.
Авторът Тунку Варадараян предупреждава, че европейските читатели ще „останат в леглата и ще се завият през главата с одеяло”, като чуят имената им. Българската аудитория ако остане равнодушна, това означава, че не сме чистокръвни европейци, щом не знаем имената и CV на тези видни хора. Затова там продължават да ни считат за „тъмни балкански субекти”.
 
Поне непоколебимото отсъдено първо място е ясно. Британските таблоиди като The Sun, Daily Mail и Daily Express е разбираемо защо са оценени така високо: това е за тяхното влияние върху общественото мнение във Великобритания, особено за Brexit.
 
Следва второ място за ... китайските футболни босове, които трябва да предизвикат сериозно безпокойство в „бездуховна Европа, за която футболът е почти религия”. Работата е там, че в КНР започнаха да харчат „неприлични пари” за попълване на своите лиги с играчи от водещи европейски клубове.
 
„Руските хакери” са наредени в челната тройка като „пагубна сила” в международните отношения, но те няма да се занимават с Бойко Борисов, Волен Сидеров или Марешки.
 
На следващо място е назначеният съветник на Тръмп по въпросите на националната сигурност Майкъл Флин. Май че беше генерал или нещо такова – без значение е за България. В сравнение с него Тръмп бил просто „бойскаут”.
 
Италианският комик и лидер на „Движение пет звезди” Бепе Грило е считан от автора на публикацията за „политически новатор”, застанал в абсолютна опозиция срещу властта и спечелил огромен брой поддръжници.
 
Лидерът на полската „Право и справедливост” Ярослав Качински е наречен от бившия дисидент и президент Лех Валенса „опасен и безотговорен” и авторът на публикацията предлага да се вслушаме в думите му. Благодарение на Качински Полша е в плачевно състояние, пише Варадарян, и нарича Качински „вероятно най-влиятелния антиевропейски политик в ЕС”.
 
Като изключим не забравения вече Никола Саркози, следват имената на незапомнените още каталонецът Карлос Пучдемонт, висшият чиновник в ЕС Мартин Сейлмайър, холандецът-антиислямист Герт Вилдерс и престараващият се еврокомисар по конкуренцията Маргарете Вестагер.
 
За последните четири политици успокояващ е фактът, че тъй както ние не знаем нищо за тях, те пък да не знаят, че има държава на име България. Едва ли европолитици ще си спомнят за нас заради нещо хубаво.
 

Екип на БЛИЦ