Осъждането и последващото наказание на заловените сомалийски пирати бе главната тема на среща в Бахрейн на министри на отбраната и официални представители на 25 държави, съобщи интернет-изданието "Морской бюллетень Совфрахт".
"Сега след залавяне на пирати трябва да бъде намерена държава, която е съгласна да ги приеме за съд и последващо изпълнение на присъдата. На срещата в Бахрейн представителите на военните ведомства предложиха под егидата на ООН да бъде създадено международно законодателство в частта за преследване и наказване на пиратството, както и международен затвор, където осъдените пирати ще изтърпяват наказанието си", се казва в съобщение, публикувано след срещата. В него се отбелязва още, че "за последните 12 месеца пиратството се издигна на ново, плашещо ниво, а Западът не разполага с достатъчно разузнавателни средства, за да е наясно с кого да се бори на брега и кого да защитава". "САЩ заявиха, че ако между пиратите и терористите се установи или бъде установена връзка, едва тогава операциите срещу тях могат да станат доста по-сериозни", пише в документа. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.