По време на Карибската криза от 1962 г. американският президент Джон Кенеди се е обърнал към бразилското държавно ръководство с молба за получаване на военна помощ при евентуален сблъсък със СССР, съобщи аржентинската държавна информационна агенция “Телам”.
“На 22 октомври 1962 г. в разгара на Карибскат криза американският президент Джон Кенеди е изпратил до бразилския си колега Жоау Гулар писмо, в което е търсил военна подкрепа при евентуална война със Съветския съюз”, информира “Телам”. Писмото е било публикувано от бразилската фондация “Жетулио Варгас”, получила достъп до архива на президента Гулар. “СССР отправи дръзко и агресивно предизвикателство на всички свободолюбиви държави, като разположи ракети в Куба. Предлагам на Бразилия да действаме съвместно, ако започнат военни действия”, цитира агенцията написаното от Кенеди. “Никога няма да признаем, че войната е приемлив инструмент за разрешаване на конфликтите между държавите. Изказвам и протеста си във връзка с нахлуването на наемници на ЦРУ в Куба в залива Кочинос през април 1961 г. с цел свалянето на Фидел Кастро, се казва в отговора на бразилския президент. Семейството на Жоау Гулар обвинява САЩ за организирането на военния преврат в Бразилия през 1964 г. и за смъртта на бившия президент в изгнание в аржентина през 1976 г. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.