Обществената подкрепа в Словакия за Украйна в борбата ѝ срещу руската инвазия може да отслабне с приближаването на изборите в страната през септември и с даването на гласност на невярна информация по време на предизборните дебати, заяви днес словашката президентка Зузана Чапутова, цитирана от Ройтерс.

Словакия – страна членка на източния фланг на НАТО, която граничи с Украйна, подкрепяше всячески Киев, докато дясноцентристкото ѝ правителство не беше свалено от власт в края на миналата година, отбелязва агенцията. Според проучвания партията на бившия премиер Роберт Фицо "Смер – Социална демокрация", противопоставяща се на оказване на повече военна помощ на Украйна, набира преднина.

Страната даде убежище на десетки хиляди бежанци, напуснали Украйна заради конфликта, достави оръжие на Киев и миналата седмица изпрати на украинската армия изтребители "МиГ-29", което я превърна в първата държава, доставила подобно въоръжение, отбелязва агенцията.

Общественото мнение в Словакия обаче започва да се поляризира, като 39 на сто от населението смята, че НАТО и САЩ са виновни за войната в Украйна, сочат резултати от проучване на мозъчния тръст "Глоубсек".

Подкрепата за НАТО в Словакия е по-ниска от тази в повечето от останалите страни членки, според проучване на военния алианс.

Фицо, който каза, "че украинските фашисти" започнаха войната през 2014 г. и че няма как Украйна да си върне анексирания от Русия Крим, може да се възползва от нарастващия скептицизъм в обществото, отбелязва агенцията.

Без да споменава Фицо, Чапутова каза днес, че външнополитическият курс на страната може да се окаже застрашен по време на идните избори. Тя призова представителите на властта да не се отклоняват от него.

"Разликата между решенията, взети от държавата въз основа на нашите ценности и национални интереси и позицията на гражданите все повече се увеличава", каза Чапутова по време на конференция. "Опасявам се, че започващата предизборна кампания няма да подобри положението", добави тя.

Според нея сегашната ситуация напомня на тази от края на 90-те години на миналия век, когато Словакия изпусна шанса си да се присъедини към НАТО по време на първата вълна от разширяването на алианса, защото според правителството на тогавашния премиер Владимир Мечиар това се е считало за потенциален риск за сигурността на страната.

От средата на миналата година политическата обстановка в Словакия е все по-фрагментирана, а управляващите партии не намират общ език на фона на криза, причинена от високи цени на енергията и от инфлация, отбелязва агенцията.

Девет партии имат шанс да си осигурят места в парламента на изборите през септември, според социологическата агенция "Ай Пи Ес Оу Ес". Дори и Фицо да получи най-висок брой гласове обаче, може да му е трудно да привлече коалиционни партньори отвъд крайнодясната партия "Република", посочва Ройтерс.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук