Приятел на Нютон и гениален математик изчислил датата на смъртта си и тя наистина се случила тогава, така Абрахам дьо Моавър потвърдил своята гениалност и многократно умножил своята популярност.

Приятел е бил с Исак Нютон, Едмънд Халей, Джеймс Стърлинг и редица забележителни личности на това време.

Абрахам дьо Моавър е роден на 26 май 1667 г. във Витри льо Франсоа, област Шампан, Франция. Въз основа на това, че се разболява и всеки ден започва да спи все повече, той изчислил, че ще издъхне на 27 ноември 1754 г. По това време е бил в Лондон, където прекарва по-голямата част от живота си, предава "Телеграф".

Залозите за точността на смъртта му започват 

Дьо Моавър почива на 87-годишна възраст и до последно остава с разсъдъка си. Твърди се, че прислужници всеки ден гледали дали ще предаде богу дух, преди да дойде фаталният 27 ноември. Случаят се разчува и в заложни къщи се правят облози дали гениалният приятел на Нютон наистина ще почине на въпросната дата.

Повечето залагат, че математикът е направил грешки в изчисленията си, но има и такива, които се съгласяват с него. След като това се случва, неговата слава се умножава многократно и някои спечелват доста добри суми.

А мнозина аристократи са разочаровани докъде може да падне човешкото желание за сеир, та да се залага на това кой кога ще издъхне.

Трябва да се отбележи, че Абрахам дьо Моавър е нещо като истински бог за комaрджиите по това време.

Неговите трудове се изучават като истински пътеводни светлини от тези, които искат да спечелят със залози. А неговата книга „Доктрината на шансовете“ (The Doctrine of Chances) се превръща в настолно четиво за всеки уважаващ себе си комарджия.

Тя се изучава също от математици, астрономи и други учени. Смята се и за най-солидната основа за теорията на вероятностите. Айнщайн също си е признал, че я чел и имал предвид, когато създавал своята теория на относителността.

Историята на хугенота Абрахам дьо Моавър

Абрахам дьо Моавър е роден в семейство на протестанти или хугеноти, както ги наричали във Франция. Посещава католическо училище, но така и не сменя вероизповеданието си. Баща му е бил лекар, който е държал на децата си да даде солидно образование.

Крал Луи XIV обаче решил, че трябва да беси и избива всички хугеноти. Та се наложило Абрахам дьо Моавър още в младите си години да напусне Франция и да се пресели във Великобритания. Там се сприятелява с прекрасни учени и доразвива своите гениални математически концепции.

15-те мистериозни минути 

Краят на живота на Дьо Моавър е обвит в легенди и мистерии, защото никъде няма документирани точни данни. Твърди се, че математикът бил налегнат от летаргия и забелязал как спи допълнително 15 минути всяка нощ и по този начин успял да изчисли правилно точната датата на смъртта си. Казал бил, че това щяло да се случи, когато всичките 24 часа на денонощието били само за сън.

Така прозрял, че въпросната мистериозна дата е 27 ноември 1754 г. На този ден той наистина починал в Лондон и тялото му е било погребано в Сейнт Мартин ин дъ фийлдс, но по-късно тялото му е било преместено.

Легенда или не, но това пресмятане си остава едно от най-големите мистерии в света на науката. От една страна се отбелязва, че дори толкова зловещо нещо може да бъде предсказано и се дават примери за силата на науката. От друга се смята, че може всичко да е просто една случайност, в която теорията на вероятностите е проработила.