Става въпрос за лечебната смес от кислород и хелий в апарат наречен Хелиокс. Именно тя помага на пациентите с увреждане на белите дробове да дишат в онези сложни случаи, когато уредът за вентилация е неефективен, съобщават световните издания.

Благодарение на свойствата си хелият доставя кислород в тъканите и дори е в състояние да убива вируси с температурата си.

"Вие вдишвате термична смес от хелий и кислород. В спокойно състояние човек диша само с част от белите дробове. Това е, когато участват приблизително 30 процента от белите дробове", обяснява един от руските медици.

Лечебната смес от хелий и кислород помага да се диша пълноценно. С дълбоко вдишване. И белите дробове, сякаш стиснати в юмрук, се изправят. Молекулата на кислорода е тежка, бавна, но хелият, който е по-лек, служи като транспорт. Атомът на хелия "грабва" молекулата кислород и я доставя до всички тъкани.

Уникалните свойства на хелия са открити от руския учен Пьотр Капица през 1978, когато е удостоен с Нобелова награда. Той е показал, че това е свръхтечен газ с изключително ниска плътност и затова е вездесъщ.

Известният руски пулмолог Александър Чучалин е предложил да се използва Хелиокс за лечение на болни с коронавирус, когато пациентите развият така наречения шок на белия дроб.

При това развитие на болестта, смята академикът, изкуствената вентилация е неефективна. Апаратът натоварва засегнатите бели дробове още повече.

На първия етап, според лекаря, хелият ще помогне за облекчаване на състоянието. След това азотният оксид влиза в битката с вируса.

Тази система е безопасна за пациента. Нивото на концентрация в дихателните пътища се регулира автоматично. Предозирането е изключено.

 „Тази технология - инхалацията с азотен оксид, се превърна в основа за лечение на пациенти в критични състояния след операции на сърцето, пациенти с вродени сърдечни дефекти и много тежки патологични състояния на първична белодробна хипертония“, казва ръководителят на Научноизследователската лаборатория по анестезиология и реанимация на Научно-изследователския център Андрей Баутин.

Превод и редакция: БЛИЦ