Математикът проф. Николай Витанов даде кратка информация за войната за 18 октомври. Ето какво написа той в личния си фейсбук профил:

Кратка информация за войната за 18 октомври 2022 г.

Засега спирам коментара за българската политика. Прогнозата отпреди 3 месеца я знаете – стабилна правителство при скок над английската летва иначе – нови избори или Франкенщайн, чиито конци трябва да издържат през зимата. Гледаме какво ще стане.

Коментар за войната

Изречение номер 1: “... Правителството на Владимир Зеленски напълно зависи от безпрецедентната военна, финансова и политическа помощ на САЩ и НАТО, без която Украйна няма да устои и месец на натиска на Русия.....“

„...All this has transpired despite the Zelensky government’s total dependence upon the United States and NATO’s unparalleled military, financial, and political assistance, without which Ukraine could not stand up to Russia for even a month...“

това за проверка от фактчекерите

https://nationalinterest.org/.../how-avoid-nuclear-war...

Изречение номер 2: До възобновяването на подробните коментари остават 24 дни

Изречение номер 3: Долу цензурата. Да живее свободата на словото.

Така добре ли е? Изречение №1 днес е цитат Хайде сега, коментирайте си. Аз един месец ще карам така. Сун Дзъ е велик класик. С негова помощ коментарът ми за войната е само от 1 изречение на ден.

Нататък по нашите си теми

Политологията –(Ден 31)

Днес още за политическия режим. Какви параметри има политическият режим. Гледаме доколко народът участва в механизмите на формиране на политическата власт. Като изключим изборите (където често народът наш ходи за гъби) народът наш не участва много много в механизмите на формиране на политическата власт. Още гледаме какво е отношението между правата на държавата и правата на индивида. Тук не сме зле в сравнение с други страни, даже има известна разхайтеност на индивида – може да си карата колата къркан с 5 вида наркотици и да не му се случи кой знае какво даже и да вземе човек да убие. Политическия режим у нас е значи политически режим на слабата държава. След това гледаме реалните механизми на осъществяване на властта в обществото. Доста са хлабави и властта трудно се осъществява. Политически режим на слабата държава. Гледаме после положението на средствата за масова информация, прозрочността на държавния апарат и гласността в обществото. Тук политическия режим търпи доста критика у нас. Къде са ни средствата за масова информация няма да коментирам, има си класации. Прозрачността на държавния апарат не е като да я няма, но е малка. Степента на гласност в обществото е ниска. Та, политическия режим у нас е свързан с обществена апатия. Хайде да спра днес дотук, че ако продължа, много неготиви ще се съберат в един пост. Утре ще продължа.

Така, следват мисли от флорентинския сумрак.

МНОГО ГОЛЕМИТЕ ПОЗНАВАЧИ (ден 82)

... Хората се интересуват далеч повече от събитията в настоящето, отколкото от миналите събития ...

Забележете, Макиавели казва – хората. Обикновения човек, който следва да се познава добре от лидера. Обикновения човек в редки случаи го интересува какво е станало преди повече от седмица. Интересува го какво става сега. Историята го интересува, доколкото е свързана с това, което става сега. Та обикновеният човек има локален пометен обхват. Затова и повечето политици се измъкват, каквито и глупости да правят в миналото. Народът се интересува предимно от тук и сега. Социалната динамика се интересува от политическите траектории далеч назад в миналото. Затова стратегическото мислене на специалиста по социална динамика често е чуждо на обикновения човек. Какво ни казва Макиавели затова. Ами, специалистът по социална динамика трябва да пази повечето си мисли за себе си и да излъчва навън само това, което локалното мислене на обикновения човек по отношение наминалото би възприело добре. Тук имам още какво да уча, правя си самокритика и спирам дотук.

Това е за днес. Желая здраве и успехи. И нека вирусът и войната стоят далеч от вас

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук