Двама френски министри, близки до новият френски президент Еманюел Макрон остават извън бъдещия кабинет. Това са министърът на въоръжените сили Силви Гулар, която сама подаде оставка и пожела да не бъде включена в новия кабинет и министърът на териториалното планиране Ришар Фернан. Причините са, общо, казано злоупотреби, пише "Монитор". 

Всъщност както е по закон, премиерът Едуар Филип, излъчен от Макрон, след като стана президент през май, връчи оставката си на държавния глава само ден след като приключиха парламентарните избори. Това обаче бе само процедурна стъпка и веднага Макрон отново натовари Филип с мандат да състави ново правителство до сряда вечерта. 

Там обаче, в новото правителство, няма да участва Силви Гулар и то по собствено желание. Официално Гулар обяви, че се оттегля, за да покаже "добра воля" в предварителното разследване срещу нейната центристка партия Демократично движение (Модем), която е съюзник на Макрон, за фиктивно назначаване на сътрудници в Европейския парламент. Тя стана министър на въоръжените сили преди малко повече от един месец, след встъпването в длъжност на новия френски президент. 

Ришар Феран – вече бившият министър на териториалното планиране, е бивш социалист, който стана един от ранните поддръжници на Макрон в битката му за президентския пост. Срещу него обаче също има обвинения – и то за неправомерно финансиране, като вече е започнало разследване. Феран твърди, че не е извършил нищо нередно. 

Според източника, близък до президентството, той обаче се е съгласил да се оттегли от поста доброволно. По повод аферата около Ришар Феран Франс прес пък съобщава, че той няма да е в състава на кабинета, защото Макрон му предложил да оглави парламентарната група на Република напред в Националното събрание и Феран приел. В този дух е изказване на Феран, че решението на Макрон да го извади от правителството, за да оглави парламентарната група на управляващата партия, е "стратегическо", предаде Ройтерс. 

Феран, който беше дясната ръка на Макрон по време на президентската кампания, отказа да отговори на въпроса дали президентът го е изпратил в "глуха линия". 

Френските медии отбелязват, че пред страната има един огромен приоритет, който трябва да решава новото правителство и това е сигурността. Една от първите му мерки беше създаването на специално антитерористично звено към Елисейския дворец, а при едно от първите си пътувания в чужбина Макрон посети френските войски в Мали. 

Френският вътрешен министър Жерар Колон съобщи, че в сряда ще представи на министерския съвет законопроект за удължаване на извънредното положение, считано от 15 юли тази година, до 1 ноември тази година. 

Франция е в състояние на извънредно положение от атентатите на 13 ноември 2015 г. в Париж, в които загинаха 130 души. От януари 2015 до момента при атентати във Франция, по-специално срещу сили на реда, са загинали 239 души.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!