Руският президент Владимир Путин обеща да подкрепи беларуския автократ Александър Лукашенко срещу чужда "намеса", след като двамата подписаха поредица от споразумения за по-тясна интеграция между двете страни, информира "Франс прес".

Говорейки по време на видеозаседание с Лукашенко, излъчвано по телевизията, Путин приветства двустранните отношения между Русия и Беларус и обеща да продължи подкрепата на Москва за все по-изолирания Лукашенко.

"Заедно ще се противопоставим на всякакви опити за намеса във вътрешните работи на нашите суверенни държави, а Русия, разбира се, ще продължи да оказва помощ на братския беларуски народ - в това няма съмнение", подчерта Путин от кримския град Севастопол, където той отбелязваше национален празник.

Путин и Лукашенко се договориха през септември за поредица от 28 програми, целящи задълбочаване на интеграцията в рамките на десетилетен план за "съюзна държава" между Русия и Беларус.

Споразуменията бяха подписани днес, съсредоточени главно към икономически и регулаторни въпроси, включително общи политики в областта на данъчното облагане, банковото дело, индустрията, селското стопанство и енергетиката.

Нямаше споменаване на по-щекотливи въпроси около политическата интеграция, като дългогодишни планове за единен парламент или валута.

Путин се превърна в основния политически поддръжник на Лукашенко, след като дългогодишният беларуски държавен глава е изправен пред международен натиск след брутални репресии срещу опозицията.

Беларуските власти арестуваха и хвърлиха в затворите и арестите хиляди хора, след като избухнаха безпрецедентни антиправителствени протести, когато Лукашенко обяви победа на изборите през август 2020 г., за които опозицията настоява, че са били фалшифицирани.

Лукашенко днес благодари на Путин за подкрепата му, като коментира: "Безпрецедентният външен натиск се превърна в сериозен тест на сила за отношенията между нашите страни. Можем да кажем с увереност, че преминахме този тест."

Имаше информации за напрежение между двамата президенти преди срещата, а Лукашенко се пошегува преди подписването, че някои в Русия са питали "дали ще подпишем или не".

Путин каза на Лукашенко, че трябвало да се направи повече, за да се създаде единно миграционно и визово пространство и изглежда е изразил недоволство от управлението на Беларус на границите ѝ.

"Задачата за създаване на атмосфера на стабилност и сигурност по външните ни граници е от особена важност", настоя Путин.

През последните месеци хиляди мигранти - предимно от Африка и Близкия изток - преминаха или се опитаха да преминат от Беларус в източните страни от ЕС Латвия, Литва и Полша.

ЕС обвинява Лукашенко в насърчаване на мигрантите да дойдат в Беларус и умишленото им изпращане към ЕС в отмъщение за санкциите на Общността.

Путин, който е на власт повече от 20 години, и Лукашенко, който управлява близо 30 години, имаха нестабилни отношения.

Двамата се опитаха да представят единен фронт срещу Запада, но страните им също имаха редица политически и икономически спорове.