Руският президент Владимир Путин заяви, че китайският мирен план може да е основа за решение на кризата с Украйна, когато Киев и Западът са готови за това. Преди минути приключиха официалните разговори между Путин и китайския президент Си Дзинпин.

След тях руският държавен глава увери, че Москва е готова за възобновяване на мирните преговори с Киев възможно най-скоро.

Си Дзинпин и Владимир Путин влязоха от различни врати в най-тържествената зала в Кремъл - Георгиевската. Двамата лидери минаха по червени пътеки, за да се срещнат по средата, на фона на огромни знамена. Последваха изпълнения на химните на Китай и Русия.

Последваха разговори - първо в тесен, след това и в широк формат. Си поиска засилена координация с Москва, а Путин каза, че Русия е готова да задоволи търсенето на енергийни ресурси от Китай.

"Китайско-руските отношения показват здрава и устойчива динамика. Задълбочава се политическото доверие и се увеличават общите интереси, сближават се народите ни. Знам, че в Русия стремително се изпълняват националните цели за развитие до 2030 година. Предлагам да укрепваме координацията и взаимодействието за получаване на допълнителни резултати от практическото ни сътрудничество", заяви китайският президент Си Дзинпин.

 

Снимки: БГНЕС

 

"Ще напомня, че през декември миналата година, по време на видеоконферентния разговор с г-н Си Дзинпин, се разбрахме да помислим за нови цели на нашето сътрудничество.

И за това посещение бяха подготвени два важни концептуални документа - съвместно заявление за всеобхватно партньорство и стратегическо взаимодействие, с които навлизаме в нова епоха. И план за развитие на руско-китайското икономическо сътрудничество до 2030 година", допълни руският президент Владимир Путин.

С най-голям интерес се следи ситуацията около планирания газопровод "Силата на Сибир 2", с който износът към Европа трябва да се пренасочи на изток.

Путин и Си се разбраха за "Силата на Сибир-2", потичат реки от газ КАРТА

Въпросът е колко бързо може да стане това, тъй като в момента газопроводната мрежа на Русия за европейския пазар не е свързана с тази за азиатския. Енергетиката беше сред акцентите в разговора на Си с руския премиер Михаил Мишустин.

"Стратегически характер има и нашето енергийно сътрудничество, което обхваща газ, нефт, нефтени продукти, въглища, електроенергия, атомната енергия за мирни цели. Успешно се реализират мащабни енергийни проекти", заяви Михаил Мишустин, министър-председател на Русия.

Русия ще бъде принудена да реагира, след като Западът започва да използва оръжие с ядрени компоненти, каза още Путин по време на съвместната пресконференция с Дзинпин.

"Докато с председателя Дзинпин разговаряхме, стана известно, че Великобритания ще достави на Украйна не само танкове, но и снаряди с обеднен уран. Изглежда, че Западът е решил да воюва с Русия до последния украинец. Ще бъдем принудени да реагираме", заяви той, като се позова на изказване на заместник-министъра на отбраната на Острова.

В публикуван вчера писмен отговор на зам.-министъра на отбраната баронеса Анабел Голди на въпрос на члена на Камарата на лордовете Реймънд Джолиф се казва, че британските власти ще доставят на Украйна снаряди, съдържащи обеднен уран, които са с повишена ефективност при унищожаване на бронирана техника.

Днес руският министър на отбраната Сергей Шойгу каза, че остават все по-малко стъпки преди потенциален "ядрен сблъсък" между Русия и Запада. Руското външно министерство също осъди британския план за изпращане на Украйна на боеприпаси с обеднен уран.

Говорителката на руското МВнР Мария Захарова нарече плана, обявен вчера от правителството в Лондон, "югославски сценарий". Захарова каза, че (в бивша Югославия) тази боеприпаси са причинили онкологични заболявания и са замърсили околната среда.

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук