Ядрената авария в японската електроцентрала Фукушима, която бе причинена от опустошителното земетресение и последвалата вълна цунами през 2011 г., принуди хиляди хора да напуснат домовете си. Шест години след тази трагедия, правителството разреши на местните жители да се завърнат в своите домове.
Оставяйки настрана радиационния риск, едно ново и неочаквано неудобство сега се изправи на пътя на хората и им пречи да се приберат у дома. Липсата на хора в района е направило дивата природа по-смела и агресивна и стотици радиоактивни диви прасета са превзели празните градове на японската префектура Фукушима.

За да се справят с проблема, властите са извикали на помощ ловци.

В градчетата Намие и Томиока, намиращи се на 20 км от зоната на ядрената централа, предстои отново да заживеят хора. Част от подготовката за повторното заселване на тези градчета зависи от ловците, които трябва да намалят популацията на дивите прасета, за които е известно, че когато се ядосат са изключително нападателни.

Животните по принцип избягват районите, обитавани от хора и живеят предимно в планините, но след евакуацията на хората, призрачните градове се оказали идеални за нови наематели, примамени от празното пространство и новите възможности за набавяне на лесна храна.

От миналия април до сега, ловците са заловили около 300 глигана само в град Томиока.

Освен, че са опасни за хората, заради раздразнителния си нрав, прасетата години наред са се хранили с изложени на радиация растения от района близо до централата. Местната управа забрани да се яде месо от диви прасета.


Източник: факти.бг.