В малка кутия в спалнята си в Морнаг, Тунис, Улфа Хамруни пази най-ценните снимки. На тях е една от дъщерите ѝ, с пусната кафява коса, усмивка грее на лицето ѝ. Тази снимка е направена преди момичето и нейната сестра да напуснат дома, за да се присъединят към либийския клон на "Ислямска държава". Днес Улфа Хамруни иска да върне дъщерите си в Тунис, но иска и да предпази другите си две деца да не направят същата грешка.
"Страхувам се за по-малките си дъщери", разказва Улфа пред "Вашингтон Пост", цитиран от Днес бг. "Те също могат да приемат идеологията, която приеха и по-големите ми дъщери!". Малките й момичетата са на 11 и 13 години.

Стотици жени, много от които от Запада, са се преселили в Сирия и Ирак, за да сложат черния воал и да заживеят в Ислямска държава. Сега вече те се насочват и към Либия, ясен знак за смяна на стратегията на терористичната мрежа, която се изправя пред все по-големи заплахи.

Най-радикализираните момичета и жени се присъединяват към ИД за да се омъжат, да родят деца на бойците на ИД, което истински помага на борбата на групировката в Либия за създаване на държава. Същата стратегия се прилага и в Сирия.

Когато през 2014 година лидерът на ИД Абу Бакр ал-Багдади провъзгласи създаването на халифата, той специално покани и жени, заедно с инженери, доктори, архитекти и адвокати. Лидерът тогава подчерта ролята на жените, като за тяхна основна отговорност посочи "физическото построяване и заселване на териториите". Като съпруги, те имат за цел да бъдат отговорни, послушни и покорни пред техните съпрузи. Като майки те отглеждат следващото поколение бойци. А някои от тях имат и бойни задължения.

17-годишната Рахма, дъщерята на Улфа, е станала съпруга на Нуредени Шушан, тунизиец, заемащ висш ранг сред редиците на ИД. За него се смята, че е убит при въздушно нападение на САЩ над либийския град Сабратха на 19 февруари. 18-годишната сестра на Рахма, Гофран, също е била омъжена за боец от ИД. Преди 6 месеца тя е родила дете. Сега и двете са задържани в Триполи от групировка, биеща се с Ислямска държава. 

А майка им стои в малката къща, където живее под наем, в Монраг, южно от Тунис. Пред нея е снимката на Рахма. "Те бяха точно обратното на това", спомня си Улфа с тих глас. 

От тениските към никабите 

Сестрите са обичали рок музика. Рахма е свирела на китара. За нея и Гофран облекло като тениска и дънки е било ежедневие. Срещали са се с момчета в кафенето. Отхвърляли са забрадките, носени от много мюсюлмански жени, разказва майка им. 

Но проблемите в дома не са спирали. Баща им не е можел да намери работа, често се е прибирал пиян, спомня си Улфа. През 2011 година двамата се развели, а бащата на момичетата изчезнал. 

Тогава Тунис е в разгара на Арабската пролет. Смяната на властта отваря пътя на много религиозни екстремистки групировки, чиито идеи покълват лесно в младите, които са изправени пред неясно бъдеще с липса на перспективи. Една групировка дори прави лагер за ислямско обучение на улицата на стария дом на Улфа в град Сус. 

От високоговорителя имам е призовавал младите да се отърсят от влиянието на Запада, предупреждавайки за катастрофални последици. 

Първа се е поддала Гофран. Малко след нея сестра ѝ също е попаднала там. Улфа отначало била донякъде доволна. "Радвах се, че дъщерите ми уважават исляма", спомня си майка им. 

Момичетата почнали да носят никаб - черен воал, който оставя само дупка за очите. Спрели да гледат телевизия, която не е в съответствие с религиозните програми. Не искали дори да се ръкуват с мъже. Постоянно притискали малките си сестри да напуснат училище, защото е светско и там преподават "неверници". 

Един ден Рахма изхвърлила китарата и дисковете си на боклука. Западната музика е станала табу. След време сестрите изхвърлили и старите си тениски на рок банди. Изгорили снимките, на които свирят, онези, на които се виждат лицата им. 

Да загубиш връзката със собственото си дете 

Повече от 700 жени от Тунис са се присъединили към "Ислямска държава" и други групировки в Сирия и Ирак, според Министерството на жените в страната. Изследователите смятат, че огромна роля в привличането на жените към каузата на ИД имат социалните мрежи. В Twitter екстремистка, чието име в превод от арабски означава "съпруга на мъченик". 

През 2014 година Рахма и Гофран вече посещавали церемонии, посветени на саможертвите на джихадисти от Тунис, убити в Сирия. Чрез социалните мрежи и различни сайтове те се осведомявали за въоръжените групировки, които се бият на място. Сложили флагове на "Ислямска държава" в спалните си. 

"Тогава вече бях загубила контрол над дъщерите си", казва Улфа. 

Големите момичета вече искали да радикализират и малките си сестри Тайсин и Ая. Купили им играчка Калашников и им показвали как се борави с нея. Пускали им клипове как "Ислямска държава" тренира деца да ползват оръжия. 

"Гледахме как учат деца да стават снайперисти", спомня си 11-годишната Тайсин. 13-годишната Ая казва, че сестрите ѝ я призовавали да се присъедини към ИД и да отиде на място и да се бие. 

В края на 2014 година Улфа пресякла границата, заедно със семейството си, и отишла в либийския град Завая да търси работа. Ужасът на войната не бил стигнал до там. 

След седмици Гофран избягала от къщата. Два дена по-късно семейството се върнали в Тунис. Улфа се опитала да спре и Рахма, но това не спряло желанията на момичето. Миналото лято тя също избягала. 

Не след дълго обаче сестрите били заловени след нападение на САЩ. Групировката, която ги държи, е потвърдила, че момичетата са при тях, но нищо повече. Тяхната майка нееднократно е обвинявала правителството на Тунис за бездействието по освобождаването на момичетата, въпреки че те ще бъдат вкарани в затвора. 

Днес Улфа не позволява на двете си по-малки дъщери да влизат във Facebook. Не им позволява и да говорят с по-големите си сестри, в редките случаи, когато те имат контакт със семейството. 

"Сега вече не съм с "Ислямска държава", казва Тайсин, жизнено момиче, облечено в розово, но с черна забрадка. 

Но с течение на разговора става доста ясно, че тя все още изпитва симпатии към идеологията на ИД. "Неверниците, те трябва да бъдат убити", изрича 11-годишното момиче. "Те искат да победят исляма. Трябва да се бием с тях!" 

До нея има кукла, оставена на рафта. Тайсин я е кръстила Рахма. Когато репортерът пита Тайсин какво мисли за присъединяването си към ИД, момичето отговаря:

"Те направиха правилното нещо".