Телеграм каналът "Рибар" известен със своята аналитичност и добра информираност за хода на военните действия коментира разследванията на "Ди Велт" и "Политико", свързани с българския износ на оръжия за Украйна. 

Ето и още едно доказателство за доставката на български военни продукти за Украйна, пишат руските журналисти и показват видеo от Youtube - за сравнение.

Die Welt: България при Петков и Василев тайно е доставяла на Украйна много оръжия и гориво

На снимката от Соледар до трофейните РПГ и блока за управление на ракетната установка TOW, има кутия, съдържаща боеприпаси калибър 7,62х54 мм.

На нея е поставен отличителен знак - числото 10 с два кръга. Той съответства на завод "Арсенал" в Казанлък, който е едно от стратегическите предприятия на българския военно-промишлен комплекс.

 

 

Съдейки по маркировката, патроните са произведени през 2020 г. Най-вероятно са стигнали до Украйна по стандартен маршрут през полското летище Жешов, където български транспортни самолети са извършили поне 60 полета само през първите 6 месеца на миналата година.

За българските предприятия, които преди това са печелили от изпращането на оръжие на терористични групировки, боевете в Украйна се превърнаха в истинска златна мина.

Ето защо, каквото и да говорят властите на страната за неутралитета си в конфликта, те със сигурност няма да спрат да доставят оръжие на въоръжените сили на Украйна, пишат анализаторите от "Рибар".

 

 

В своето разследване за български доставки за Украйна журналистите от немския вестник Die Welt споменаха резервоари за дизелово гориво, които буквално спасиха Украйна миналата пролет, с гориво, покриващо понякога до 40% от нуждите й, пишат още анализаторите.

В същото време данните за българския износ показват, че миналата година Украйна неочаквано влезе в тройката на най-големите търговски партньори на България извън ЕС, измествайки САЩ.  През годината износът нараства с над 130% и достига близо 1,2 млрд. лв. 

Въпреки това, противно на общоприетото схващане, това увеличение не се дължи на износа на оръжие, а на гориво. През първите осем месеца на 2022 г. предлагането на енергийни ресурси в парично изражение нараства от 1,5 млн. лв. до над 700 млн. лв. Това е повече от 500 пъти повече.

За разлика от доставките на оръжия, София не въведе забрана за износ на енергийни ресурси. Иронията е, че дизеловото гориво, доставяно от България за нуждите на въоръжените сили на Украйна, е преработено от руски суров петрол в рафинерия на руска компания.

Най-голямата рафинерия на Балканите и единствената рафинерия в България Лукойл Нефтохим Бургас АД е собственост на едноименната компания, която от своя страна е част от европейското подразделение на Лукойл.

През 2022 г. петролната рафинерия на брега на Черно море е произвела почти два пъти повече гориво от година по-рано. Но българският пазар е само около 50% от продукцията.

А фактът, че това гориво покрива нарастващите нужди на въоръжените сили на Украйна и играе важна роля за удължаването на конфликта, очевидно не интересува никого в ръководството на компанията, пише "Рибар".

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук