В Европа миналото лято повече от 60 000 души загинаха заради горещините. Авторите на ново проучване призовават за повече внимание към защитата от рекордни горещи вълни, очаквани през следващите години.

През 2022 г. най-бързо затоплящият се континент на планетата е преживял най-горещото си лято. Европейските страни пострадаха от тежка суша, която унищожи реколтата, както и от горски пожари.

Според Евростат през това лято са регистрирани необичайно голям брой свръхсмъртни случаи, пише ScienceAlert. Учените решиха да разберат точно колко от тези смъртни случаи са свързани с високи температури. 

Екип от изследователи анализира данни за температурата и смъртността, събрани от 2015 до 2022 г. за 823 региона в 35 европейски страни, обхващащи общо 543 милиона души.

В проучването са участвали учени от Барселонския институт за глобално здраве и френския здравен изследователски институт INSERM. Експертите са използвали модели, за да предскажат смъртните случаи, свързани с жегата, за всеки регион за всяка седмица през лятото на 2022 г.

Според резултатите от проучването 61 672 смъртни случая са свързани с горещините, настъпили между 30 май и 4 септември. Особено силна гореща вълна имаше през седмицата 18-24 юли, когато загинаха 11 600 души.

"Това е изключително голям брой смъртни случаи. От 2003 г. знаем, че жегата влияе върху смъртността, но благодарение на анализа видяхме мащаба, както и обема на предстоящата работа за защита на населението", казва служител на INSERM и съавтор на изследването Хичам Ачебак.

Миналото лято най-големият скок на температурата беше регистриран във Франция, където тя скочи с 2,43 градуса по Целзий спрямо предходни години.

В Швейцария скокът е отчетен с 2,30 градуса по Целзий, следван от Италия с 2,28 градуса по Целзий, а Унгария - 2,13 градуса по Целзий. Но най-много жертви от миналогодишните жеги има в Италия - 18 010 души, в Испания - 11 324 души и Германия - 8173 души.

Проучването също така показа, че по-голямата част от смъртните случаи от висока температура на въздуха се случват при хора на възраст над 80 години. Около 63% от починалите от жегата са жени. Тази разлика става още по-изразена на 80-годишна възраст, когато смъртността при жените е с 27% по-висока от тази при мъжете.

Освен това предишни проучвания показват, че именно Европа се затопля средно два пъти по-бързо от останалия свят. Например глобалните температури са се повишили средно с 1,2 градуса по Целзий от средата на 1800 г., докато Европа е била с 2,3 градуса по-гореща миналата година от прединдустриалните времена.

До 2030 г. средно повече от 68 000 души в Европа ще умират от горещини всяко лято, ако не се вземат мерки за защита на населението. До 2040 г. повече от 94 хиляди души ще умрат от летните жеги, а до 2050 г. техният брой ще нарасне до 120 хиляди души.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук