Агенция Reuters разказа как големи европейски нефтени компании успяват да разработят най-сложни руски нефтогазови находища и при това да не попаднат под санкциите.
Въвеждайки ограниченията през 2014 г., САЩ искаха да попречат на Русия да разработва така наречените нетрадиционни източници на нефт. За да бъдат извлечени от тях суровини, са нужни нови сложни варианти за добив, за които са необходими западни технологии.
 
Три години обаче след въвеждането на санкциите нищо не пречи на норвежката компания Statoil в рамките на съвместен проект с „Роснефт” да работи в Русия, без да нарушава санкциите.
 
Работата е там, че Вашингтон за описване на забранените за разработка ресурси използвал термина „шистови резервоари” (shale reservoirs), но не включил по-малко известни форми на нетрадиционните ресурси.
 
„Роснефт” и Statoil обаче не се занимават с шисти: те пробиват по-дълбоко, за да достигнат до нефт от варовикови утайки (limestone), където забраната на САЩ не се разпространява.
 
Преди санкциите в прессъобщения Statoil заявяваше, че възнамерява да разработва в Русия шистови находища, но после изменила във всички документи „шистови” на „варовикови” (shale на limestone). Компанията обяснила, че първоначално използвала неточен геологичен термин, но сега неточността е поправена.
 
Според информация на Reuters, по стъпките на Statoil е готова да тръгне британската компания ВР. Още през май 2014 г. само няколко месеца преди налагане на санкциите против Русия, ВР подписала с „Роснефт” договор за разработка на доманикови (вид шистови) утайки в Самарска област.
 
Стартът засега не е даден, обаче представители на ВР потвърдили за агенцията, че компанията работи за получаване на разрешение от британското правителство за начало на работа.
 
Превод и редакция: БЛИЦ