Външният министър на Русия Сергей Лавров призова да се спазва международното право, след като коментира предложение за преразглеждане на Лозанския договор от 1923 г., цитиран от руски медии. Договорът, който е свързан с окончателното прекратяване на Първата световна война, определя границите на модерна Турция.
"Отговорът на този въпрос е много прост. При всички обстоятелства трябва да спазваме международното право и да спазваме ангажиментите към тези правни документи", каза Лавров по време на визита в Гърция.

Договорът заменя Севърския договор от 1920 година, свързан с уреждане разпадането на Османската империя. Лозанският договор определя границите на модерна Турция и включва клаузи, според които Анкара губи контрол над обширни територии, които сега са част от Сирия, Гърция, Либия, Саудитска Арабия и други държави в Азия, Африка и Европа.

Коментарът на Лавров е във връзка с критики на турския президент Реджеп Ердоган към Лозанския договор. Ердоган намекна, че Анкара има териториални претенции към Гърция. Според турския лидер Лозанският договор е наложен на Турция.

Гръцкият премиер Алексис Ципрас заяви, че изявленията на турския лидер заплашват двустранните отношения.

Отделно Лавров каза, че Русия и Гърция имат значителен потенциал за разширяване на енергийно сътрудничество.

Според него като цяло отношенията между двете държави се развиват прогресивно във всички области, въпреки нелеката ситуация в Европа.