След посещението си в Никарагуа отряд кораби от руския Северен флот ще посетят на 19 декември пристанището в Хавана. “Това ще бъде първата визита на руски бойни кораби в Куба от времето на СССР. Посещението ще продължи до 23 декември”, съобщи помощникът на главнокомандващия ВМФ на Русия капитан първи ранг Игор Дигало.
Дигало отбеляза, че визитата в Куба “ще стане значителна практическа стъпка в укрепването и развитието на връзките между военноморските ведомства на двете държави”, предаде Интерфакс. “Според оценката на главнокомандващия ВМФ на Русия визитите на руските кораби във Венецуела, Панама и Никарагуа ще позволят да бъде обозначена устойчива перспектива в развитието на сътрудничеството с военноморските сили на тези страни в интерес на развитието на мерките за стабилност и доверие в Световния океан”, каза Дигало. Newsru припомня, че в началото на декември в Карибско море се проведоха мащабни учения на военноморските сили на Русия и Венецуела. В тях участва тежкият атомен ракетен крайцер ”Петър Велики”. След края на ученията руските кораби за първи път от Втората световна война насам преминаха през Панамския канал и се насочиха към Никарагуа. По-рано западни медии изразиха възмущение от действията на Русия в традиционната сфера на влияние на САЩ. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.