Рано тази сутрин, 22 май, популярният руски сайт „РУСВЕСНА” публикува материал под ангажиращото заглавие „Современный облик ВВС Болгарии: антироссийская политика и обновление боевой авиации”.
Понеже заглавието изглежда се сторило на автора и на редакцията не достатъчно категорично, то още първият абзац гласи: „На фона на агресивната политика на НАТО отчетливо се набива в очи обстоятелството, че България продължава да провежда антируска политика.”
 
Едва тогава авторът се сеща, че темата му е обновлението на ВВС на България, но това ставало под „американска свирка”. Например се твърди, че „старателното изучаване от натовските специалисти на изтребителите ни МиГ-21бис/МиГ-29, щурмовите Су-25К, вертолетите Ми-14/Ми-17/Ми-24 донесло на Североатлантическия блок огромна изгода”.
 
Твърди се, че страната ни се намира в предния край на агресивно-настъпателната стратегия на НАТО, че разположените в България авиобази имали „изключително географско и времево предимство при планираните атаки на руски, молдовски (?) и сръбски (?) цели. Военните бази на НАТО в България се разглеждали от Вашингтон като важен лост за поддръжка на неонацисткото правителство на Украйна.
 
Сред основните ни авиобази уж между другото се споменават „Балчик” и „Каменец”, които отдавна не се използват. Поне името на командира на ВВС ген. Цанко Стойков да бяха написали правилно, а не Стойчев. За илюстрация е използвана снимка на МиГ-21 в Граф Игнатиево, които отдавна са снети от употреба.
 
И всичко това е нужно, за да се направи изводът: „В тази обстановка главен ответен ход на Русия трябва да стане усилване на нашите авиационни групи на югозападното направление, чиято задача ще стане не само унищожаване на военните обекти на НАТО в Източна Европа, но и поддръжка на новия президент на Молдова Игор Додон, който се опитва да води независима външна политика.”
 
Правилно се констатира, че още от средата на 90-те години в България се провеждат различни военни учения. Те обаче се явявали”явно антируско предизвикателство с цел България да демонстрира своята васалност”.
 
Следва обобщаващият извод, че „Днешна България е типичен американски сателит.” Безцеремонно ни наредиха до разядените от русофобия Прибалтийски републики, до Полша, че и до Румъния.
 
Следва от упор полицейско-прокурорският въпрос „Кой сте вие, господин Радев”, съдържащ явен обвинителен уклон. И после: „Новият президент на България Румен Радев бързо „забрави” своите уверения за „нормализиране отношенията с Русия” и продължи политиката на своите десни предшественици.”
 
Следва детайлно разнищване биографията на президента Радев. „Политическите амбиции така овладели Р. Радев, че той още през 2003 г. с отличие завършил американския военновъздушен колеж в Максуел като магистър по стратегически изследвания”. „Русская весна” разочаровано констатира, че световните медии наистина силно са преувеличили „проруските настроения” на Радев и ехидно цитира неговото изказване, че е „българофил”. „Той отлично знае как трябва да работи за Североатлантическия блок и да мами Русия.”
 
А когато споменава, че служебното правителство през април изказа предпочитанията си към шведския изтребител „Грипен”, изданието премълчава, че сме отказали американските Ф-16. Вместо това, то прави извод: „В стремежа за геополитически изгоди управляващата върхушка в България постоянно се престарава пред САЩ, стреми се да угоди на техните интереси. В същото време официална София продължава да провежда своята русофобска политика.”
 
Руското онлайн-издание „Русская весна” е твърде авторитетно не само в Русия. То не може да пусне това българофобско „свободно интерпретативно” съчинение случайно, по-скоро всичко прилича на „разузнаване с бой” и сега очаква резултатите. „Кому е изгодно?” – питали в такива случаи древните римляни.
 
Ако публикацията беше направена преди няколко месеца, когато външен министър още беше изявеното американско протеже Даниел Митов, можеше да има някакви основания. Сега обаче - не!
 
Бойко Борисов отдавна придоби вътрешен усет да се пази от думи и каквито и да е външнополитически действия на принципа „анти” и „-фобия”, защото сме твърде малка страна, без никаква сериозна тежест в международните отношения. Най-малко можем да си го позволим към Русия, от която сме зависими поне по отношение на природния газ, отделно е народопсихологията ни.
 
Неотдавна Борисов вярно отбеляза, че българите сме русофили генетично. Само че преди това ние, също като президента Радев, сме българофили. Но ще реагираме доста русофобски, ако Русия например сформира групировка за действие на Балканите.
 
А що се отнася до президента Румен Радев ... той е „висока топка” и не се нуждае от външна защита.

Редакция БЛИЦ