Митата на САЩ в размер на 34 млрд. долара върху китайски стоки влязоха в сила, което е началото на търговска война между двете най-големи икономики в света, отбелязва BBC. Митата в размер на 25 процента влязоха в сила в полунощ източно американско време.

Китай отвърна с налагането на подобно мито в размер на 25 процента върху 545 американски продукта, също на стойност 34 млрд. долара.

Пекин обвини САЩ в започването на "най-голямата търговска война в икономическата история".

"След като САЩ задействаха своите митнически мерки срещу Китай, мерките на Китай срещу САЩ влязоха в сила незабавно", изтъкнаха от китайското външно министерство.

Гостуващият в момента в България китайски премиер Ли Къцян заяви, че търговска война няма да е от полза за никого. Той обеща, че Китай никога няма да започне търговска война и се ангажира да отвори пазара си за чужди страни. Той обаче подчерта, че Пекин винаги ще отговори, ако бъде ударен от по-високи мита. 

Две компании в китайския град Шанхай са заявили, че митническите власти са забавили процесите по освобождаване на американски вносни стоки.

Митата на САЩ са резултат от опита на американския президент Доналд Тръмп да защити американските работни места и да спре "несправедливото прехвърляне на американски технологии и интелектуална собственост към Китай".

От Белия дом заявиха, че ще се консултират за налагането на мита върху китайски продукти за още 16 млрд. долара, които Тръмп е предложил да влязат в сила по-късно този месец.

Налагането на митата оказа слабо влияние върху азиатските фондови пазари.

Тръмп вече наложи мита върху вносни перални машини и соларни панели и започна да налага мита върху вноса на стомана и алуминий от Европейския съюз, Мексико и Канада.

Той също така заплаши да наложи 10% мито върху още китайски стоки на стойност 200 млрд. долара, ако Пекин "откаже да промени практиките си".

Тръмп вдигна залозите вчера, изтъквайки, че количеството стоки от Китай, подлежащи на мита, може да нарасне до над 500 млрд. долара.

Американските мита, наложени досега, ще засегнат еквивалента на 0,6 процента от световната търговия и ще съставляват 0,1 процента от световния БВП.

Анализатори също така се опасяват за въздействието върху останалите страни във веригата на доставките и за ескалация на напрежението между САЩ и Китай като цяло.