Вашингтон отхвърли твърденията, според които се готви да извърши нападение с дронове срещу оспорвани китайски острови.

Военните началници на Съединените щати и Китай проведоха срещи на видеоконференция на 28-29 октомври, каза говорителят на китайското Министерство на отбраната, Ву Киан в четвъртък.

Той заяви, че американският министър на отбраната, Марк Еспер е отхвърлил твърденията, че Вашингтон обмисля нападение с дронове срещу китайски острови и рифове в Южнокитайско море.

Твърденията за възможно нападение с дронове бяха направени от китайските медии, след като Американската армия публично и открито се показа при учение със симулация на атака срещу остров. На учението имаше служители на ВВС с червените силуети на Китай на униформите си.

Според говорителя на Министерството на отбраната, Марк Еспер е заявил, че Вашингтон няма намерение да създава конфликт с Китайската народна република.

Въпреки това, Ву добави, че Пекин ще отговори адекватно ако бъде провокиран с атака по море.

"Призоваваме Съединените щати да правят това, което казаха, да спазват обещанията си", заяви говорителят.

"Освен това, да вземат мерки за да предотвратят провокирането на китайските военни във въздуха или по море", добави Ву.

Той каза, че се надява, че двете въоръжени сили могат да играят роля за подобряването на отношенията между Пекин и Вашингтон.

Китайският говорител добави, че и двете страни са се съгласили да засилят комуникационното управление и контрола над различията, както и да си сътрудничат в области от общ интерес.

Виртуалната среща идва на фона на визитата на държавния секретар Майк Помпео, който е придружен от Марк Еспер по време на петдневното си пътуване.

Помпео посещава Индия, Шри Ланка, Малдивите и Индонезия, опитвайки се да събере подкрепа срещу нарастващото влияние на Пекин в региона.

Майк Помпео изнесе силна критика срещу Китай на всяко място по време на визитите си, наричайки Китайската комунистическа партия "хищник".

Реториката му след това беше контрирана от Пекин, който призова Майк Помпео да изостави "менталността си от Студената война" и "нагласата, че ако някой спечели, другият ще загуби задължително".

Разразяващата се словестна война между Китай и Съединените щати ескалира през последните месеци, като в резултат на това и дипломатическите, и търговските отношения са затруднени.

Пекин осъди военните операции на Вашингтон в Южнокитайско и Източнокитайско море, както и опитите на американците да изградят стратегически съюз с регионални партньори.

Освен това, Пекин осъди скорошната продажба на оръжия на Тайван от Америка.