"Умната" авиобомба GBU-53/B StormBreaker, произведена от американския концерн Raytheon, за пръв път е пусната от изтребител-бомбардировач и атакуващ самолет F/A-18E/F Super Hornet. Това оръжие ще получи и F-15E Eagle, а в бъдеще - и един ударен изтребител F-35.

GBU-53 / B StormBreaker е в разработка от 2010 г. По отношение на възможностите, тя далеч превъзхожда съществуващите умни бомби, благодарение на комбинацията от радиолокатор с милиметров диапазон и инфрачервен сензор, информира Forbes.

Това е малка бомба с тегло под 113 килограма, което позволява на самолетите да ги носят в голям брой. Изтребител F-15E ще може да носи 28 такива бомби, а F-35 - до 24. В бъдеще се планира с тях да бъдат оборудвани тежките бомбардировачи B-52, B-1B и B-2, способни да носят много по-голям бомбен товар. Например, бомбардировач B-1B може да носи 96 бомби с подобен размер GBU-39 / B.

Заявено е, че StormBreaker "ще промени правилата на играта": в един от своите бойни режими авиобомбата ще може да планира до целевата зона на разстояние до 45 мили (повече от 72 километра), а след това да открива и атакува цели без човешка намеса. Тя ще може да поразява движещи се цели, например танкове, дори при лошо време, с обилен дим или в пълна тъмнина.

GBU-53/B не просто уцелва точка по GPS координатите - тя открива и поразява цели, обяснил е по-рано вицепрезидентът на подразделението за системи за въздушна война на Raytheon Майк Джарет.

Тези високо автоматизирани оръжейни системи носят нови опасности, предупреждава обаче Марк Губруд, доцент в Университета на Северна Каролина и член на Международния комитет за контрол на роботизираните оръжия.

Според него наличието на оръжейна система, способна да проникне в забранената територия и да завърши мисията за търсене и унищожаване, може да подтикне военните да се опитат да изпълнят такава мисия с риск от грешка и ескалация. По този начин опитът за бързо спиране на внезапна атака с помощта на „дъжд“ от такива въздушни бомби може да отрикошира и да доведе до пълномащабен конфликт, който не е желателен за двете страни.

Военачалниците ще трябва да проявяват повишено внимание при използването на такива оръжия. И макар силните и слабите му страни да не са напълно установени, той не бива да се разглежда като „сребърен куршум“, който да побеждава всички противници.

Превод и редакция: БЛИЦ