Бившият заместник-министър на отбраната на САЩ и авторитетен военен анализатор Робърт Уорк е обезпокоен, че прогнозите на изкуствения интелект (ИИ) могат да тласнат някоя от ядрените сили към фаталното решение за натискане на бутона.

За това пише изданието Breaking Defense.

Той представи своята гледна точка на конференция по изкуствения интелект в лабораторията за приложна физика на университета „Джон Хопкинс“. Прави впечатление, че експертът едновременно критикува кампанията “Спрете роботите убийци”, която набира скорост в света.

Участниците в нея, активисти от 57 страни, се застъпват за забрана за разработването и прилагането на автономни военни системи.

Робърт Уорк смята, че те се бият всъщност с несъществуващи видове оръжия и в същото време не забелязват реалната заплаха, пише "Поглединфо".

“Забравете терминатора. Не се притеснявайте от роботизираните танкове или изтребители. Реалната опасност не е роботизираното оръжие. Това е компютърът, който използва ИИ за обработка на разузнавателната информация и казва на хората да натиснат бутона изстрелване”, пише в статията.

„Представете си, че в ядрената система за командване и управление има система за предсказване с ИИ, която се стартира според определени параметри. Това е много, много, много по-смущаваща перспектива от всичко, което можете да си представите по отношение на отделното оръжие”, допълни той.

Тук авторите на публикацията добавят сами, че описанието е много подобно на реалната съветска система, която според съобщенията в медиите може да се върне в експлоатация. Става дума за „Периметър“, известен още като „Мъртвешка ръка“.

Според журналистите системата може да приеме земетръсите за ядрени експлозии и, ако руското ръководство не отговори, “Периметър” автоматично ще издаде заповедта за изстрелване на МКБ.

Самият Робърт Уорк подчертава, че ИИ не е необходимо да бъде свързан с ядрен арсенал, за да провокира война.

„Представете си операционната система в западната част на Тихия океан, в китайския команден център, която казва: “По всичко личи, че американците ще нападнат, ще нанесат превантивен удар”.

Що се отнася до забраната, за която призовава движението „Спрете роботите-убийци“, според експерта, тя е формулирана толкова широко, че обхваща широк спектър от военни технологии, които могат да спасят животи.

По-специално, искат забраната на системите за прицелване с ИИ, а те помагат на артилеристите и пилотите по-точно да нанасят удар по противника. И намаляват както риска от “приятелски огън”, така и от цивилни жертви.